Ēfarė krijese janė xhinėt?
21.12.2009 09:48:29

Pyetja:

Ēfarė krijese janė xhinėt? Ēfarė forme kanė? Ēfarė roli kanė si krijesė?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Xhinėt janė krijesa qė Allahu i ka krijuar sikurse njerėzit dhe engjėt. Ndėrmjet njerėzve dhe xhinėve ka tė pėrbashkėta, secili nga ata cilėsohet me mendje, logjikė dhe nė zgjedhjen e rrugės sė hajrit apo tė sherrit.

Xhinėt dallojnė nga njerėzit nė shumė gjėra dhe mė e rėndėsishmeja ėshtė nė esencėn e krijimit. Njeriu ėshtė i krijuar, siē e dimė, nga dheu, kurse xhinėt janė krijuar nga zjarri. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur. Dhe Ai krijoi xhinėt nga flaka (pa tym) e zjarrit.” (Rrahman, 14-15). Gjithashtu, thotė: “Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prishur (me erė tė keqe) (tė formuar, tė trajtuar-mesnun). E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė.”( Hixhėr, 27). Profeti (salallahu alejhi ue selem) thotė: “Engjėjt janė krijuar nga drita, xhinėt nga zjarri kurse Ademi (alejhi selam) ėshtė krijuar nga ajo qė juve jeni informuar (nė Kuran).” Transmeton Buhariu.

Siē e cekėm mė heret nga xhinėt ka qė kanė zgjedhur rrugėn e mirė dhe ata janė muslimanė dhe ka prej tyre qė janė jobesimtarė. Tė gjithė xhinėt jobesimtarė janė shejtanėr. Allahu i Lartėsuar ka zbritur njė sure rreth tyre, ku ceken cilėsitė e tyre, ajo sure quhet Suretu Xhin. Shkaku i zbritjes sė kėsaj sureje ėshtė se  njė grup nga ata erdhėn te Profeti (slallahu alejhi ue selem) dhe e dėgjojnė duke lexuar Kuranin, pastaj udhėzohen dhe shkojnė te populli i tyre t’u tregojnė ēfarė kanė dėgjuar.

Sa i pėrket cilėsive tė tyre mund tė themi se ata nuk mund tė shihen nga njeriu, kurse ata mund tė na shohin “…Vėrtetė, ai (shejtani) dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk e shihni…”(Araf, 27)

Gjithashtu, ata vdesin dhe shumohen sikur njerėzit. Njė nga lutjet e Profetit ishte “Xhinėt dhe njerėzit vdesin, kurse Ti (o Allah) je i Gjallė dhe nuk vdes kurrė…”

Xhinėt janė disa lloje, siē ka ardhur nė njė hadith qė transmetohet nga Buhariu se xhinėt janė tri loje: njėri lloj ka krahė dhe fluturojnė si (shpezėt, por me shpejtėsi shumė tė madhe), tjetri lloj janė si kafshėt; gjarpėrinj, qenė tė zinj dhe shtazė tė tjera dhe lloji tjetėr qė jetojnė nė grupe dhe shkojnė nga njė vendbanim nė tjetrin.

Sa i pėrket rolit tė tyre ėshtė i njejtė si roli i njerėzve nė kėtė botė.

Edhe ata do tė mblidhen Ditėn e Gjykimit pėr t’u llogaritur veprat e tyre, sė bashku me njerėzit, kjo ėshtė e qartė nė shumė ajete.

Kėto ishin disa njohuri tė shpejta rreth kėtyre krijesave , por nėse ju intereson diēka mė gjėrėsisht ėshtė njė libėr qė ėshtė pėrkthyer nė gjuhen shqipe me titull “Jeta e xhinėve dhe shejtanėve “ Aty mund tė gjesh material mė tė gjerė.

Alaudin Abazi

27.08.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010