A ka mundėsi qė ehli suneti tė bashkėpunojė me rafiditė kundėr armikut tė jashtėm?
21.12.2009 09:46:27

Pyetja:

A ka mundėsi qė ehli suneti tė bashkėpunojė me rafiditė kundėr armikut tė jashtėm si ēifutėt dhe tė tjerėt?

Pėrgjigja

Nuk e shoh se kjo ėshtė e mundshme, por elhi suneti obligohet qė tė bashkohet dhe tė jetė njė umet, njė trup dhe t'i thėrrasin rafiditė qė t'i pėrmbahen Librit tė Allahut dhe Sunetit tė pejgamberit (alejhi selam). Nėse ata i pėrmbahen kėsaj, atėherė janė vėllezėrit tanė dhe mund qė tė ndihmohemi me ta. Pėrderisa ata vazhdojnė nė akiden e tyre, duke i urryer, sharė dhe fyer sahabėt, duke fyer dhe sharė tė sinqertin Ebu Bekėr, Umerin dhe familjen e pejgamberit si: Aliun, Fatimen, Hasanin dhe Husejnin, duke besuar se 12 imamėt e tyre janė tė pagabueshėm dhe se ata e dinė tė fshehtėn, e gjithė kjo ėshtė batil (devijim) dhe ėshtė nė kundėrshtim me ehli sunetin.

Marrė nga "Mexhmu fetaua ue mekalat muteneuia" tė shejh Bin Bazit (Allahu e mėshiroftė!)

Pėrktheu: Eroll Nesimi

31.03.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010