A mund tė bashkohet ehli suneti me rafiditė?
21.12.2009 09:46:15

Pyetja:

I nderuar shejh, sipas dijes suaj ndaj historisė sė rafidive, cili ėshtė qėndrimi juaj pėr bashkimin e ehli sunetit dhe rafidive?

Pėrgjigja:  

Bashkimi mes tė rafidive dhe ehli sunetit ėshtė i pamundshėm, sepse akidja (besimi) dallon. Akidja e ehli sunnetit ėshtė: njėshmėria e Allahut tė Lartėsuar, tė veēuarit e Allahut me ibadet dhe ehli sunneti nuk i luten askujt pėrveē Allahut tė Lartėsuar, as engjėjve qė janė mė sė afėrmi tek Allahut dhe as pejgambereve. Ata besojnė se vetėm Allahu i Lartėsuar e di gajbin (tė fshehtėn). Nga akidja e ehli sunetit ėshtė qė t'i duam sahabėt dhe tė jemi tė kėnaqur me ta, si dhe tė besojmė se ata janė krijesat mė tė mira pas pejgambereve; mė i miri prej tyre ėshtė Ebu Bekėr es Sidiku, pastaj Umeri, Uthmani, pastaj Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė ata!).

Rafiditė janė kundėr kėsaj acideje. Ata e besojnė tė kundėrtėn e ehli sunetit dhe pėr kėtė nuk ka mundėsi bashkimi apo afrimi i tyre. Sikur qė s'ka mundėsi tė bashkohen ēifutėt, tė krishterėt dhe idhujtarėt me ehli sunetin, kėshtu nuk ka mundėsi afrimi mes rafidive dhe ehli sunetit, pėr shkak se kėta tė dy kanė akide tė ndryshme, siē e sqaruam.

Marrė nga "Mexhmu fetaua ue mekalat muteneuia" tė shejh Bin Bazit (Allahu e mėshiroftė!)

Pėrktheu: Eroll Nesimi

31.03.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010