A e ka parė Ademi (alejhi selam) tė shkruar nė derėn e xhenetit fjalėn: “La ilahe il Allah” ?
20.12.2009 16:29:22

Pyetja:

 A e ka parė Ademi (alejhi selam) tė shkruar nė derėn e xhenetit fjalėn: “La ilahe il Allah Muhamedun resulullah” ?   

Pėrgjigja:

Ekzistojnė disa transmetime tė ndryshme qė tregojnė njė gjė tė tillė, por tė gjitha kėto hadithe janė tė dobėta, apo tė trilluara. Kėto transmetime i gjejmė   te Taberaniu, Hakimi dhe tė tjerėt se Ademi (alejhi selam) kur e bėri gabimin (hėngri nga pema e ndaluar nė xhenet) i drejtohet Allahut: “O Zoti im! Tė lus Ty pėr hir tė Muhamedit tė mė falėsh mua.” Allahu i Lartėsuar i thotė: “O Adem, si e dite pėr Muhamedin e Unė nuk e kam krijuar ende?” Ademi pėrgjigjet se e ka parė tė shkruar emrin e tij mbi arsh….! Shejh Albani (Allahu e mėshiroftė!) thotė se kėto hadithe janė tė shpifura. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

17.11.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010