Si t’i bind qė e kanė gabim?
20.12.2009 16:28:51

Pyetja:

Shumė herė, kur iu them  shokėve se pėrse nuk falen, ata thonė se kėshtu e ka shkruar Zoti, nuk e ka shkruar qė tė jemi njerėz tė mirė. Ju lutem mė jepni njė pėrgjigje nė lidhje me kėtė, qė t’i bind se e kanė gabim.

Pėrgjigje:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Thėnia me tė cilėn ata pėrgjigjen ėshtė vetėm njė arsyetim me tė cilin e mashtrojnė veten e tyre. Allahu i Lartėsuar thotė: “Po njeriu ėshtė dėshmitar i vetvetes. Edhe nėse i paraqet arsyetimet e veta” (Kijame, 14-15) Pra ēdo njeri ėshtė i vetėdijshėn pėr gabimet e veta, por nga mendjemadhėsia qė ka mundohet gjithmonė t`i arsyetojė veprat e tij. Kėshtu veproi edhe shejtani kur refuzoi urdhėrin e Allahut t`i bėjė sexhde Ademit “(Allahu) Tha: "Ēfarė tė pengoi ty tė bėsh sexhde, kur Unė tė urdhėrova?" Ai (Iblisi) tha: "Unė jam mė i vlefshėm se ai, mė krijove mua nga zjarri, e atė e krijove nga balta." (Araf, 12).

Kurse pėrgjigja jonė ndaj tyre do tė ishte shumė e thjeshtė. Sė pari do t`i pyetnim ata se a e dini ju gajbin (tė fshehtėn se ēfarė ėshtė e shkruar rreth jush tek Allahu) nėse thonė po, atėherė kjo ėshtė kufėr dhe e pamundur, pasi tė fshehtėn nuk e di askush, as Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Nėse pranojnė se nuk e dinė, atėherė e dimė shumė mirė se Allahu i ka thirrur tė gjithė njerėzit nė besim dhe punė tė mira dhe i ndaloi nė veprimin e punėve tė kėqija. “Allahu ju sqaron, ashtu qė tė mos humbni. Allahu di pėr ēdo send” Gjithashtu thotė: “Allahu dėshiron t'ju sqarojė ēėshtjet e t'ju drejtojė nė rrugėn e atyre qė ishin para jush (pejgamberėt) dhe t'ju pranojė pendimin. Allahu e di mė sė miri gjendjen e robėrve dhe ėshtė mė i urti.” E tė njejtėn kohė e la atė tė lirė nė zgjedhjen e rrugės qė dėshiron  ta pasojė, prandaj ky ėshtė vetėm njė arsyetim i kotė. Allahu i Lartėsuar thotė: “A nuk i dhamė Ne atij (njeriut) dy sy? Edhe gjuhė e dy buzė? Dhe i sqaruam atij pėr tė dy rrugėt ( rrugėn e vėrtetė dhe atė tė keqe)  ( Beled, 8-10)

Alaudin Abazi

23.05.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010