Atmosfera e Tokės nė Kuran
20.12.2009 10:21:35

Kurani pėrmban ajete tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me fenomenet tė cilat ndodhin nė atmosferė. Thjesht pėr krahasim, nuk ka asnjė kontradiktė midis shkencės sė sotme moderne dhe fenomeneve tė pėrshkruara.

Lartėsia

Njė ndjenjė shqetėsuese qė provohet nė lartėsi tė mėdha dhe shtohet sa mė shumė tė ngjitesh, tregohet nė Kuran:

“Dhe atė qė Allahu dėshiron ta udhėzojė, Ai ia hap atij gjoksin pėr Islamin, kurse atij qė Ai dėshiron ta humbasė, ia mbyll dhe ia shtrėngon gjoksin, sikur tė jetė duke u ngritur nė qiell. Nė kėtė mėnyrė Allahu lėshon zemėrimin e Tij mbi ata qė nuk besojnė.” Enam, 124.

Disa komentues tregojnė se nocioni i mosrehatisė nė lartėsi tė mėdha ka qenė i panjohur nė kohėn e profetit Muhamed( alejhi selam), por kjo nuk duket e vėrtetė. Ekzistenca e majave tė larta mbi dy milje e bėn tė pabesueshėm faktin qė ata s’do ta kenė ditur vėshtirėsinė e frymėmarrjes nė lartėsi tė tilla.

Elektriciteti nė atmosferė

Elektriciteti nė atmosferė  dhe rrjedhimi i saj, p.sh.: rrufeja dhe breshėri tregohen nė ajetet e mėposhtme:

“Ndėrkaq, murmurima e madhėron (Zotin njė) me falėnderimin (qė i takon) e Tij, (e madhėrojnė) edhe engjėjt nga droja ndaj Tij. E Ai dėrgon rrufetė dhe me ato godet kė tė dojė. Ndėrsa idhujtarėt polemizojnė rreth Allahut, e Ai ėshtė ndėshkues i rreptė.” Rrad, 13.

“Lutje e vėrtetė ėshtė vetėm ajo drejtuar Atij, e ata qė u luten tė tjerėve pos Tij, ata nuk u pėrgjigjen atyre asgjė tjetėr, (gjendja e tyre ėshtė) vetėm si e atij qė shtrin duart (prej sė largu) nga uji, qė ai (uji) t’i arrijė deri nė gojėn e tij, por (uji) nuk do t’i arrijė (sepse uji ėshtė send i vdekur e nuk kupton pėr etjen e tij). E lutja e jobesimtarėve (drejtuar pos Zotit) nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėshtim (kotėsi).” Rrad, 14.

“A nuk e ke parė se si Allahu i drejton retė, pastaj i bashkon, i bėn grumbull ato edhe atėherė e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lėshon prej sė larti, nga retė e mėdha si kodra breshėr dhe me tė godit kėdo e ia largon atij qė do. Shkėlqimi i vetėtimės sė dritės sė resė gati se s’ta merr tė parėt.” Nur, 43.

Nė kėto ajete tregohet qartė lidhja midis formimit tė reve, tė cilat pėrmbajnė breshėr dhe dukurinė e rrufesė. Fillimisht lakmia pėr shkak tė pėrfitimeve qė sjellė, mė pas frika, sepse kur bie ėshtė nė dorė tė Allahut tė Plotfuqishėm. Lidhja midis dy fenomeneve ėshtė vėrtetuar sot, nė ditėt tona.

Hijet

Fenomeni i hijeve dhe fakti qė ato lėvizin shpjegohet thjesht sot.

“Allahu, nga ajo qė krijoi Ai, ju bėri edhe hije, e nė kodra vendstrehime edhe petka qė ju mbrojnė prej tė nxehtit dhe petka qė ju mbrojnė nė luftė. Ashtu Allahu plotėson tė mirat e Tij ndaj jush, nė mėnyrė qė tė dorėzoheni (besoni).” Nahl, 81.

“A nuk po shohin ata (keqbėrėsit) se ēdo send qė e krijoi Allahu, e sjell hijen e vet djathtas dhe majtas duke iu pėrulur Allahut (duke i bėrė sexhde) dhe duke qenė respektues e pėrulės (e si e mbajnė veten lart disa njerėz).” Nahl, 48.

“A nuk e sheh se si Zoti yt e zgjati (andej e kėndej) hijen, e sikur tė kishte dashur do ta linte nė njė vend, pastaj diellin e bėmė rrėfyes tė saj. Pastaj Ne atė e tėrheqim pak nga pak.” Furkan, 45- 46.

Pėrveē frazave qė tregojnė pėrulje ndaj Allahut, i Cili ka krijuar ēdo gjė, pėrfshirė kėtu edhe hijet dhe faktit qė Allahu ka fuqi mbi ēdo gjė, Kurani tregon edhe lidhjet e diellit me hijet. Ēdokush mund tė sjellė ndėrmend ditėn nė kohėn e Muhamedit (alejhi selam) kur besohej se mėnyra se si lėviz hija bėhet sipas lėvizjes sė diellit nga lindja nė perėndim. Kjo zbatohej pėr ditėt diellore pėr tė matur kohėn ndėrmjet lindjes sė diellit dhe perėndimit. Nė fund do jetė vėrtetuar se kjo ishte e pasaktė. Kurani mė tepėr tregon pėr funksionin e diellit si tregues i hijes. Siē e shohim, mėnyra se si e pėrshkruan Kurani hijen  nuk bie nė kundėrshtim me pėrshkrimin e sotėm.

Pėrktheu: M. Tafa

27.10.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010