Mėnyra profetike nė mėnjanimin dhe ekuilibrimin e dėmeve qė shkaktohen nga ushqimet dhe frutat
20.12.2009 10:20:32

Nė tė dy librat e saktė tė haditheve transmetohet nga Abdullah bin Xhafer, i cili thotė: “Kam parė tė Dėrguarin e Allahut (alejhi selam) duke i ngrėnė hurmat e sapo pjekura me kastravecė.”

Hurmat e sapo pjekura e ngrohin menjėherė lagėshtirėn e gjymtyrėve, forcojnė stomakun dhe e normalizojnė atė, shtojnė bukurinė si dhe treten shumė shpejt. E shtojnė etjen, e vėnė gjakun nė lėvizje, shkaktojnė dhimbjen e kokės dhe tė fshikėzės sė urinės, po kėshtu i dėmtojnė dhe dhėmbėt.

Ndėrsa kastraveci e ftoh menjėherė lagėshtirėn e gjymtyrėve, ėshtė freskues, largon temperaturėn e stomakut, qė vjen si pasojė e gastritit. Kastraveci i tharė e largon gastritin, e nėse grihet, pėrzihet me ujė dhe pihet, e largon etjen, nxit urinimin, e pakėson dhimbjen e fshikėzės sė urinės. Gjithashtu, nėse grihet dhe bėhet turshi e me tė fėrkohen dhėmbėt i pastron ato.

Pėrfundimisht themi se hurmat e sapo pjekura janė tė nxehta, ndėrsa kastraveci ėshtė i ftohtė e tė dy e normalizojnė dhe i ekuilibrojnė dėmet dhe dobitė mes tyre. Njė mėnjanim i tillė i dėmeve pėrbėn bazėn kryesore tė mjekimit dhe ruajtjes sė shėndetit, Jo vetėm kaq, por e gjithė mjekėsia bazohet nė kėtė rregull. Nė zbatimin e kėtij rregulli (rasti i hurmave me kastravecin) dhe i tė tjerėve si ky tek ushqimet dhe tek ilaēet ka shėrim, normalizim dhe mėnjanim tė dėmeve tė ndėrsjella, si dhe ėshtė ndihmesė pėr njė shėndet tė mirė e pėr njė trup tė fortė.

Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) ka thėnė: “Mė dhanė ushqim shumė qė tė shėndoshesha, por mė kot. E kur mė dhanė kastravecė dhe hurma tė sapo pjekura u shėndosha.”

Pra, mėnjanimi i dėmit nga (ushqimi) i ftohtė me tė ngrohtė, nga i ngrohti me tė ftohtė, nga i thati me tė lėngėt dhe e kundėrta, si dhe ekuilibrimi i njėrės me tjetrėn, ėshtė ilaēi mė i mirė dhe ruajtės i shkėlqyer i shėndetit.

Paqja dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi atė i cili u dėrgua pėr tė mirėn e trupave dhe tė zemrave, si dhe ftues pėr pėrmirėsimin e dynjasė dhe tė ahiretit.

Pėrgatiti: Erion Sula

13.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010