Vlera dhe rėndėsia e qumėshtit tė gjirit nė Islam dhe nė shkencė
20.12.2009 10:16:17

Ndėr mirėsitė dhe ligjet juridike me tė cilat Islami veēohet nga fetė e tjera ėshtė edhe ligji qė ka tė bėjė me dhėnien gji. Mirėsitė e Allahut janė tė shumta dhe tė panumėrueshme. Islami i ka garantuar njeriut siguri, harmoni dhe pėrkujdesje tė veēantė qė nga momenti i fekondimit nė mitėr tė femrės e deri nė frymėmarrjen e fundit tė tij nė jetėn e kėsaj bote.
   Ndėr mirėsitė me tė cilat kurorėzohet periudha e parė e jetės sė njeriut ėshtė edhe tė ushqyerit me gji, ēka aludon pėr njė pėrkujdesje tė veēantė nga Allahu xh.sh. pėr njeriun, i Cili i siguron kėsaj foshnje shumė tė dobėt e tė ndjeshme kėtė ushqim shumė tė pėrshtatshėm dhe tė pazėvendėsueshėm pėr moshėn e tij. Allahu xh.sh. ėshtė mė i mėshirshėm ndaj krijesave tė Tij sesa vetė nėna pėr fėmijėn e saj. Ai e ka detyruar nėnėn ta ushqejė fėmijėn me qumėsht gjiri sepse natyra e fėmijės e kėrkon njė gjė tė tillė. Kjo nuk ėshtė ēudi pėr ne, ngase Allahu xh.sh. ka porositur qė tė pėrkujdesemi pėr fėmijėt tanė pėr ēdo ēėshtje nė jetėn e tyre, siē thotė nė Kuran: “Allahu ju urdhėron ju pėr sa i pėrket (trashėgimisė sė) fėmijėve tuaj.” (En-Nisa’ė, 11)
   Studimet shkencore botėrore nė dekadat e fundit pohojnė se qumėshti i gjirit tė nėnės ėshtė i pazėvendėsueshėm pėr fėmijėn dhe u bėjnė thirrje nėnave qė doemos t’i ushqejnė fėmijėt e tyre me kėtė lloj qumėshti dhe t’i shmangen ēdo lloj ushqimi tjetėr, kur ėshtė e mundshme. Kėshtu deklaron Organizata Botėrore e Shėndetėsisė dhe UNICEF-i gjatė vendimeve tė tyre tė pėrbashkėta nė vitin 1989. Revista amerikane “Pediatric Clinic of North”, mars 2001, ndėr tė tjera porosit qė “tė ushqyerit me qumėsht gjiri tė jetė detyrimisht dy vite”.
   Zėri i organizatave dhe i shoqatave tė ndryshme shėndetėsore pėr tė drejtat e njeriut nuk rresht sė thirruri qė femrat t’i ushqejnė me qumėsht gjiri fėmijėt e tyre pėr vetė faktin se fėmijėt qė nga momenti i lindjes janė tė rrezikuar nėse nuk ushqehen me qumėsht gjiri, por rrezikut nuk i shmangen as femrat gjatė periudhės sė lehonisė dhe jetės nė vazhdimėsi. Kjo iniciativė ka filluar shekullin e fundit, kurse feja islame prej 14 shekujsh bėn thirrje qė nėnat nė mėnyrė tė detyrueshme t’i ushqejnė fėmijėt me gji qė nga lindja deri nė moshėn dyvjeēare, madje edhe mė tepėr nėse e kėrkon nevoja. Thotė Allahu nė Kuran: “Nėnat, ato qė duan ta plotėsojnė gjidhėnien, janė tė obliguara t’u japin gji fėmijėve tė vet dy vjet tė plota.” (El Bekare, 233)
   Citati sqaron se gjidhėnia deri nė periudhėn dyvjeēare nuk ėshtė e detyrueshme, por mund tė ndėrpritet edhe para kėsaj periudhe nėse bėhet me konsultėn e tė dy prindėrve, siē thotė Allahu: “E nėse pas njė konsultimi dhe pėlqimi (prindėrit) shfaqin dėshirėn pėr ndėrprerjen (mė herėt) e gjirit, nuk ėshtė ndonjė mėkat pėr ta.” (El Bekare, 233)
   Ky ligj juridik ka ardhur si lehtėsim i kėsaj ēėshtjeje krahasuar me tė kaluarėn e hershme. Lidhur me kėtė na njofton Katade duke thėnė: “Gjidhėnia ka qenė e detyrueshme dy vite tė plota dhe ka qenė e ndaluar rreptėsisht ndėrprerja e gjidhėnies para kohe, e mė pas erdhėn lehtėsimet dhe u lejua gjidhėnia edhe mė pak se pėr dy vite tė plota, nė bazė tė citatit kuranor: “Nėse ata (prindėrit) shfaqin pėlqimin pėr ndėrprerjen e gjirit...” (El Bekare, 233)
   Feja islame jo vetėm qė e favorizon gjidhėnien, por madje e inkurajon prindin qė tė paguajė ndonjė mėndeshė pėr t’i dhėnė gji fėmijės nė rast tė pamundėsisė sė nėnės pėr ta ushqyer fėmijėn e saj, nė mungesė tė qumėshtit tė gjirit apo pėr shkak tė ndonjė sėmundjeje eventuale. Thotė Allahu xh.sh. nė Kuran: “Nėse (ju baballarėt) pėr fėmijėn tuaj dėshironi mėndeshė (gjidhėnėse) tjetėr, nuk ėshtė ndonjė mėkat.” (El Bekare, 233)
   Kjo ėshtė njė garanci nga ana e Allahut xh.sh., qė i siguron fėmijės ushqimin e tij qė nga lindja. Nė tė kundėrtėn, ēdokush qė ia cenon kėtė tė drejtė fėmijės do tė japė llogari.


Rėndėsia dhe dobitė e qumėshtit tė gjirit

   Hulumtime tė ndryshme botėrore dėshmojnė se nuk ekziston ushqim qė e zėvendėson qumėshtin e gjirit tė nėnės. Kėshtu deklaron edhe Dr. Roch Lurins, profesor i pediatrisė nė Universitetin Ronshister nė Nju-Jork tė SHBA-sė, duke thėnė: “Duhet ta dinė femrat se qumėshti i gjirit ėshtė ushqimi mė i preferuar i fėmijės dhe e mbron atė nga shumė epidemi. Me gjithė zhvillimin teknologjik, askush nuk ka arritur tė zbulojė ushqim tė ngjashėm me qumėshtin e gjirit. Nuk ekziston nė sipėrfaqe tė tokės ushqim biologjik qė zėvendėson qumėshtin e gjirit.”
   Shtypi britanik pohon duke thėnė: “Qumėshti i gjirit vazhdon tė jetė mė i leverdishmi pėr fėmijėn deri nė moshėn dyvjeēare, duke e ndihmuar fėmijėn edhe me ndonjė ushqim pėrkatės qė nga mosha katėrmuajshe.”
   Profesor Sejid Kutbi, Allahu e mėshiroftė: thotė: “Allahu i detyroi femrat t’i ushqejnė fėmijėt e tyre nė njė fazė dyvjeēare, ngase Allahu i Lartėsuar e di se kjo fazė zhvillimore e fėmijės ėshtė shumė e dobishme pėr fėmijėn nga aspekti shėndetėsor dhe psikik. E kanė vėrtetuar shumė hulumtime shėndetėsore dhe psikiatrike botėrore se faza dyvjeēare zhvillimore ėshtė faza e detyrueshme e zhvillimit pėr shėndetin e fėmijės. Allahu ėshtė i Gjithėmėshirshėm ndaj robėrve tė Tij e sidomos ndaj kėtyre fėmijėve tė vegjėl, tė cilėt kanė nevojė pėr mėshirė dhe pėrkujdesje.”

Dobitė nga pėrdorimi i qumėshtit tė gjirit dhe dėmet nga qumėshti artificial mund t’i ndajmė nė disa lloje:

Njė: Dobitė shėndetėsore nga qumėshti i gjirit pėr vetė foshnjėn:

-Qumėshti i gjirit ėshtė i sterilizuar, i gatshėm dhe nuk pėrmban mikrobe.
-Me qumėshtin e gjirit nuk mund tė krahasohet asnjė qumėsht artificial, qoftė edhe qumėshti i lopės, deles apo i devesė, ngase qumėshti i gjirit ėshtė i pėrgatitur qė t’i mbulojė tė gjitha nevojat e foshnjės qė nga lindja e deri nė kohėn e vetushqyerit.
-Qumėshti i nėnės pėrmban proteina dhe sheqer tė mjaftueshėm pėr moshėn e foshnjės, kurse proteinat qė pėrmban qumėshti i kafshėve i dėmtojnė organet e tretjes te foshnjat, ngase qumėshti i kafshėve ėshtė i pėrgatitur qė t’u pėrshtatet tė vegjėlve tė kafshėve. Kėto lloje qumėshti pėrmbajnė elemente tė cilat nxisin alergjinė dhe bėjnė qė fėmija qė nga mosha dymujore tė fitojė alergji, kurse qumėshti i gjirit dobėson alergjinė nė lėkurė, diarre, etj..
-Qumėshti i nėnės pėrmban komponentė tė ndryshėm e tė detyrueshėm pėr ta ushqyer foshnjėn si nga sasia ashtu edhe nga lloji. Elementet qė pėrmban ky lloj qumėshti e favorizojnė dhe e zhvillojnė foshnjėn fazė pas faze. Qumėshti nė fazat e para pas lindjes ka shije tė ėmbėl dhe shuan etjen e foshnjės. Nė kėtė fazė qumėshti quhet kulloshtėr, veprimi kryesor i tė cilit ėshtė t’u shėrbejė organeve tretėse dhe ta mbrojė fėmijėn nga alergjia. Sa mė shumė rritet fėmija, aq mė shumė shtohet edhe pėrmbajtja e elementeve tė qumėshtit dhe yndyrave, tė cilat i janė pėrshtatur moshės sė foshnjės.
-Temperatura ku ruhet qumėshti i gjirit ėshtė shumė e pėrshtatshme pėr tė gjitha fazat zhvillimore tė foshnjės dhe mund tė merret (thithet) nga fėmija nė ēdo kohė.
-Ndalohet qė foshnja e porsalindur tė fillojė pėrdorimin e lėngjeve, si glukoza, ēaji i nanės etj., sepse dėmtojnė stomakun e foshnjės dhe bėjnė qė foshnja tė ngopet, duke larguar foshnjėn nga marrja e qumėshti tė gjirit tė nėnės.
-Qumėshti me shishe (biberon), qoftė edhe i gjirit, e bėn foshnjėn ta braktisė gjirin e nėnės.
-Qė nga viti 1939, Dr. Sicil Viljamis e konsideron gjidhėnien artificiale krim dhe vrasje. Organizata Shėndetėsore Botėrore nė vitin 1988 nė njė deklaratė pohon se mbi dhjetė milionė foshnje kanė humbur jetėn si rezultat i mosushqimit nga qumėshti i gjirit.
-Qumėshti i gjirit e furnizon fėmijėn me hekur dhe vitamina, tė cilat i mundėsojnė tretjen e ushqimeve. Qumėshti i gjirit ėshtė muri mbrojtės nga sėmundje tė ndryshme. Ai pėrmban sulmues tė ndryshėm tė sėmundjeve, si Macrophage, i cili bėn mbytjen e baktereve dhe viruseve. Qumėshti i gjirit pėrmban 80% tė tyre, tė cilat e mbrojnė foshnjėn nga sėmundja e anemisė. Nga urtėsia e Allahut xh.sh. ėshtė se nėna, me ndihmėn e Allahut, pėrmes qumėshtit tė gjirit prodhon antitrupa (trupa imune), tė cilat i vijnė nė ndihmė fėmijės duke e mbrojtur nga sėmundjet e ambientit rrethues.
Foshnja gjatė ditėve tė para tė lindjes ėshtė epiqendėr e sulmeve tė ndryshme si rezultat i baktereve, por qumėshti i gjirit ėshtė prodhues i disa baktereve kundėrhelmuese, qė quhen lactobacillus, tė cilat ndihmojnė nė tretjen e ushqimit dhe pėrmes saj zvogėlohen sėmundjet e kapsllėkut, barkqitjes, alergjisė, etj.. Qumėshti i gjirit e mbron foshnjėn edhe nga diarreja, infeksionet nė veshkė, tė vjellėt, prostata, problemet nė frymėmarrje etj..
-Qumėshti i gjirit forcon shtresėn e zorrėve tė fėmijėve tė vegjėl.


Dy: Dobitė psiko-fizike dhe edukative tė qumėshtit tė gjirit

-Fėmija qė rritet duke u ushqyer me qumėsht gjiri ėshtė mė i zhvilluar sesa fėmija qė rritet me shishe (biberon).
-Gjidhėnia ėshtė faktor psikologjik, pasi dihet se nėna e cila mban foshnjėn nė gji pėr disa muaj me radhė veē ushqimit i jep fėmijės edhe kujdesin dhe pėrgatitjen, tė cilat mjekėt i quajnė faktorė qė forcojnė lidhjet nėnė-fėmijė dhe me ndikime mjaft pozitive pas moshės sė fėmijėrisė. Pėrmes gjirit fėmija pėrfiton cilėsitė e nėnės. Nga kjo pikėpamje juristėt islamė nuk preferojnė qė tė merret qumėshti i gjirit nga ēdo femėr e sidomos nga ato femra qė njihen si mėkatare apo me sėmundje tė ndryshme trashėguese. Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Gjiri ndryshon natyrshmėrinė.”
-Qumėshti i gjirit ndikon nė rritjen e fėmijėve tė shėndetshėm jo vetėm fizikisht, por edhe mendėrisht. Shkencėtarėt thonė se tė ushqyerit e fėmijėve me qumėsht gjiri gjatė nėntė muajve tė parė tė jetės sė tyre i bėn ata mė inteligjentė kur tė rriten. Shkencėtarėt amerikanė tė mjekėsisė thonė se rritja e kėsaj inteligjence varet nga numri i muajve qė njeriu ėshtė ushqyer me qumėsht gjiri gjatė periudhės sė dhėnies sė qumėshtit tė gjirit nga e ėma. Pas njė studimi me mė shumė se njė mijė e pesėqind gra qė nga periudha e shtatzėnisė deri nė kohėn kur fėmijėt e tyre arritėn moshėn tridhjetė vjeēare, shkencėtarėt citojnė disa arsye qė personat e ushqyer me qumėshtin e gjirit gjatė nėntė muajve tė parė tė foshnjėrisė kanė njė shkallė mė tė lartė inteligjence sesa tė tjerėt.
-Personaliteti i fėmijės fillon tė formohet qė nga fėmijėria. Njeriu mban nė vetvete njė grup mendimesh pėr sende, ndjenja dhe veprime, pėrmes tė cilave percepton gjėrat dhe me anė tė tyre formon metodė tė veēantė tė njohjes sė ambientit qė e rrethon. Kėto ndjenja formojnė personalitetin e tij dhe mė pas rregullojnė shoqėrinė qė nga vegjėlia e tij e hershme, atėherė kur fėmija fillon tė ketė pamjet e ndryshme dhe lidhjet e tij me tė tjerėt si dhe tė shprehė ndjenjat e tij pranė tė tjerėve. Fėmija nė muajt e parė fillon tė perceptojė disa zėra, tinguj, tė cilėt mė tepėr i dallon gjatė muajit tė gjashtė tė zhvillimit, kohė kur kontakton mė shumė me rrethin, kurse gjatė periudhės dyvjeēare fillon kontaktet edhe pėrmes bashkėbisedimit.

Tre: Dobitė shėndetėsore pėr nėnėn nga gjidhėnia

-Gjidhėnia ėshtė shumė e dobishme pėr vetė gjidhėnėsen (mėndeshėn). Ndėr kėto dobi ėshtė edhe pengimi i kancerit nė gji dhe mitėr. Shkencėtarėt suedezė gjatė hulumtimeve tė tyre pohojnė se virusi Papilloma shkakton dėme nė lėkurė dhe ėshtė sėmundje me pėrmasa tė mėdha, mirėpo vendosja e vetėm njėrit prej materieve tė gjirit nė lėkurė, qė quhet Namilt, zvogėlon dėmet e kėtij virusi. Sipas statistikave botėrore, 6.3% tė femrave nė shtetet e zhvilluara i ekspozohen kancerit nė moshėn 70 vjeēare, kurse nė shtetet e varfra 2.7%.
-Gjidhėnia rehabiliton mitrėn dhe zvogėlon gjakderdhjen gjatė lehonisė. Gjidhėnia e mbron nėnėn nga dobėsimi i eshtrave si dhe ndihmon nė shtyrjen e kohės sė sterilitetit.
-Mjekėt preferojnė qė nėna ta ushqejė me gji fėmijėn kur tė dėshirojė fėmija, ngase thithjet e fėmijės ndikojnė nė lirimin e djersėve tė nėnės. Vėzhgimi i tė thithurit ndikon nė verifikimin e urinimit tė fėmijės. Nėse nėna merakoset pėr fėmijėn se apo ngopet apo jo, atėherė le t’i vėzhgojė urinimin.
-Shkencėtarėt nė Afrikėn e Jugut thonė se kanė gjetur prova se nėnat me HIV pozitiv (tė infektuara me SIDA), qė i ushqejnė fėmijėt vetėm me qumėshtin e gjirit, ka mė pak mundėsi t’ua kalojnė infeksionin e tyre fėmijėve qė pinė qumėsht gjiri sesa fėmijėve qė i ushqejnė me qumėsht nė shishe apo me ushqime tė tjera. Njė studim me mė shumė se 2700 gra ka arritur nė pėrfundimin se vetėm 4% e fėmijėve qė ushqeheshin vetėm me ushqim gjiri merrnin virusin HIV. Kjo na jep tė kuptojmė se 96% e fėmijėve tė cilėt ushqehen ekskluzivisht vetėm me ushqim gjiri janė tė mbrojtur nga virusi HIV.

 

Sadat Rrustemi
15.2.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010