Namazi, i dobishėm pėr shtatzėnėn, i dėmshėm pėr femrėn me cikėl mujor
20.12.2009 10:15:31

Studimet mjekėsore bashkėkohore vėrtetojnė se sporti dhe lėvizjet trupore, siē ėshtė edhe namazi, janė shumė tė dobishme pėr gra shtatzėna, por i dėmtojnė tepėr gratė gjatė ciklit mujor. Femrės qė fal namaz, kur bie nė ruku dhe nė sexhde, i rritet lėvizja e gjakut nė mitėr, duke shtuar edhe faktin se qelizat e mitrės dhe tė vezores janė tė ngjashme me qelizat e mėlēisė, tė cilat tėrheqin shumė gjak. S'do mend se mitra e shtatzėnės ka nevojė pėr shumė gjak nė mėnyrė qė tė ushqejė embrionin si dhe tė pastrojė ndyrėsirat nga gjaku i tij. Femra shtatzėnė, kur fal namazin, e ndihmon atė nė ēuarjen e gjakut tė shumtė tek embrioni.

Ndėrsa femra me cikėl mujor, nėse fal namazin, shkakton lėvizjen e gjakut me shumicė nė mitrėn e saj, gjė qė ēon nė humbjen dhe zbritjen e tij nė gjakun e menstruacionit.
Sasia e gjakut dhe e lėngjeve tė humbura nga trupi i femrės gjatė ditėve tė ciklit vlerėsohet rreth 24 ml gjak, gjithashtu aq edhe tė lėngjeve.

Sikur femra tė falte namazin gjatė ciklit, ai do bėhej shkaktar pėr shkatėrrimin e sistemit tė imunizuar nė trupin e saj, pėr faktin se rruazat e bardha tė gjakut, tė cilat luajnė rol tė rėndėsishėm nė imunitet, humben pėrmes gjakut tė humbur tė menstruacioneve nga trupi.

Gjakderdhja, nė pėrgjithėsi, shton mundėsitė e infektimit nga sėmundjet. Ndėrsa gratė me cikėl mujor, Allahu i Lartėsuar i ka ruajtur nga infektimet me pėrqendrimin e rruazave tė bardha tė gjakut nė mitėr gjatė periudhės mujore nė mėnyrė qė tė kryejnė ruajtjen dhe mbrojtjen kundėr sėmundjeve.
Nėse femra me menstruacione falet gjatė asaj periudhe, ajo humb shumė gjak dhe bashkė me tė humb edhe rruazat e bardha. Si pasojė, pothuajse tė gjitha gjymtyrėt e trupit tė saj, si mėlēia, shpretka, gjėndra limfatike, truri i ekspozohen sėmundjeve. Kėtu shfaqet urtėsia e ndalimit tė namazit pėr gratė gjatė periudhės sė menstruacioneve derisa ato tė pastrohen, ashtu siē ėshtė cilėsuar Kurani, se ajo ėshtė periudhė e dėmshme dhe e neveritshme, duke shtuar edhe faktin se lėvizja e trupit, sidomos gjatė sexhdes dhe rukusė, rrit rrjedhjen e gjakut nė mitėr dhe lehtėson humbjen e tij mė kot duke shtuar edhe atė se shkakton mungesėn e kripėrave minerale nga trupi.

Gjatė periudhės sė menstruacioneve mjekėt kėshillojnė pėr pushim dhe marrje tė ushqimit, nė mėnyrė qė trupi tė mos humbė gjakun dhe tė gjitha kripėrat minerale tė ēmuara.
Kėtu gjithashtu vihet nė pah urtėsia e ndalimit tė agjėrimit pėr gratė gjatė menstruacioneve.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
5.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010