Shėndetėsia botėrore e mbėshtet rrethprerjen (synetimin) si mjet pėr mbrojtjen nga AIDS
20.12.2009 10:13:01

Organizata Ndėrkombėtare e Shėndetėsisė dhe Programet e Kombeve tė Bashkuara pėr luftimin e AIDS kanė kėrkuar pėrfshirjen e rrethprerjes (synetimit) tė burrave nė kuadėr tė strategjive tė mbrojtjes nga sėmundja e bartjes sė virusit tė AIDS-it.

Rekomandimet e ekspertėve ndėrkombėtarė, tė cilėt janė publikuar, bėjnė me dije se ėshtė e mundur ruajtja e miliona njerėzve, veēanėrisht nė Afrikė, nė rastin e pėrgjithėsimit tė rrethprerjes.

Kjo vjen pas publikimit tė studimeve mjekėsore se rrethprerja e meshkujve zvogėlon mundėsinė e mbartjes sė virusit tė AIDS nga femra te mashkulli.
Organizata e Shėndetėsisė dhe Programet e Kombeve tė Bashkuara pėr luftimin e AIDS, deklarojnė se vėrtetimi i efektivitetit tė synetisė "pėrbėn stacion tė rėndėsishėm nė historinė e mbrojtjes nga virusi i AIDS-it".

Tė dy organizatat sinjalizuan se kjo do tė ketė ndikim jashtėzakonisht tė madh pėr faktin se pėrsėritja e goditjes me virusin e AIDS-it pėrmes kontakteve seksuale ndėrmjet mashkullit dhe femrės ėshtė e madhe, pėrderisa numri i burrave tė cilėt u janė nėnshtruar kėtij procesi ėshtė i vogėl.

Drejtori i sektorit tė virusit tė Sidės nė Organizatėn Botėrore tė Shėndetėsisė, Kevin M. De Cock, konsideron se "kėto rekomandime janė njė hap pėrpara drejt mbrojtjes nga virusi i AIDS- it mirėpo patjetėr duhet tė priten disa vite pėr ta vėrejtur kėtė ndikim pozitiv lidhur me kėtė sėmundje."
Gjithashtu tre studime qė janė zhvilluar nė Afrikė (Kenia, Ugandė dhe Afrikė e Jugut) kanė rezultuar se rrethprerja ēon nė uljen e mundėsisė sė goditjes me virusin e Sidės rreth 60%.

Islami haptas thėrret duke e kryer procesin e synetisė dhe atė e konsideron nė krye tė veprimeve tė natyrshmėrisė njerėzore. Buhariu shėnon nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: "Pesė gjėra janė nga natyra e fitres (natyrshmėrisė sė pastėr): bėrja synet (rrethprerja), pastrimi i vendeve tė turpshme (mėnjanimi i qimeve), mėnjanimi i qimeve nga nėnsqetullat, shkurtimi i thonjve dhe shkurtimi i mustaqeve." (Buhariu nr. 5439)

 

Pėrshtati: Almedin Ejupi
19.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010