Njė studim konstaton se sasia e vogėl e alkoolit e dėmton njeriun
20.12.2009 10:12:00

Allahu i Lartėsuar thotė: "O besimtarė! Me tė vėrtetė, pijet alkoolike, bixhozi, idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit. Prandaj, largohuni nga kėto, me qėllim qė tė shpėtoni! Vėrtet, djalli me pije alkoolike dhe me bixhoz kėrkon qė tė fusė midis jush armiqėsi e urrejtje dhe t’ju shmangė nga tė kujtuarit e Allahut dhe kryerja e namazit. Prandaj, a po hiqni dorė?" (Maide, 90-91)

I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ka vendosur rregull tė artė pėr sa i pėrket alkoolit, i cili pėrfundimisht e ka ndaluar konsumimin e tij. Ai thotė: "Ajo lėndė qė tė deh kur ėshtė shumė, edhe pak prej saj ėshtė e ndaluar." Allahu e ka mallkuar atė qė konsumon alkoolin, qoftė edhe nė sasi tė vogėl. Kėtė e vėrtetojnė ajetet dhe hadithet para mė shumė se njė mijė e katėrqind vitesh pėrmes gjuhės sė tė Dėrguarit tė Allahut. Mirėpo disa mjekė pretendojnė se sasia e vogėl e alkoolit mund tė konsiderohet si ilaē dhe shėrim, ndėrsa disa tė tjerė pretendojnė se sasia e vogėl e alkoolit e freskon zemrėn. Ēfarė thonė studimet e fundit rreth tematikės sė alkoolit?

Bazuar nė njė studim tė cilin e ka bėrė dr. Sarah Lewis nga sektori i mjekėsisė shoqėrore nga Universiteti Bristol, ėshtė vėrejtur lidhja e fortė ndėrmjet konsumimit tė alkoolit dhe presionit tė gjakut. Ajo thotė se konsumimi i alkoolit ndikon nė presionin e gjakut shumė mė tepėr sesa kemi konsideruar mė parė.

Njė grup hulumtuesish kanė konstatuar se nėse njeriu konsumon njė sasi tė vogėl alkooli, kjo do tė ndikojė negativisht nė shėndetin e tij dhe gradualisht ēon nė ngritjen e presionit tė gjakut dhe si rrjedhojė mund tė pėsojė vdekje tė papritur nėse nuk largohet nga konsumimi i alkoolit pėrfundimisht.
Dr. Sarah vazhdon duke thėnė se ky studim ka rezultuar se konsumimi i alkoolit e rrit presionin e gjakut mė tepėr se ē’e kemi menduar nė tė kaluarėn, madje qoftė edhe nėse konsumohet nė sasi tė vogla.

Hulumtuesit konstatojnė se kur njeriu konsumon alkool, qoftė edhe pak, e pastaj e le atė, nė trupin e tij mbetet njė sasi alkooli, e cila largohet vetėm pas dhjetė ditėsh. Hulumtuesit nuk kanė precizuar saktėsisht sa kohė qėndron alkooli nė qelizat e njeriut pas konsumimit tė tij dhe lidhur me kėtė nuk ekzistojnė studime tė hollėsishme, mirėpo i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, na ka lajmėruar se konsumuesit tė alkoolit nuk i pranohet namazi dyzet ditė! I Lartėsuar qoftė Allahu! Sikur i Dėrguari i Allahut dėshiron prej nesh qė ēdo qelizė prej qelizave nė trupin tonė tė jetė e pastėr, e ēiltėr, nė mėnyrė qė t'i drejtohemi Allahut me namaz dhe tė na pranohen lutjet tona.

I Lartėsuar qoftė Allahu! I Dėrguari e ndalon konsumimin e alkoolit edhe nė sasi shumė tė vogla, ndėrsa hulumtuesit po pėrsėrisin sot tė njėjtat fjalė dhe me shumė bindje deklarojnė: Edhe sasia e vogėl e alkoolit i sjell dėm njeriut. Ah, sikur tė braktiset pėrfundimisht!
Kjo ėshtė shkenca, gjithnjė duke dėshmuar vėrtetėsinė e kėsaj feje tė pastėr dhe se i Dėrguari ynė, Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, kur ndaloi nga konsumimi i alkoolit dhe ēdo pije dehėse tjetėr, ka qenė nė tė vėrtetėn. Tė vėrtetėn e ka thėnė Allahu i Lartėsuar kur flet pėr tė: "Ai nuk flet sipas qejfit tė vet, por ajo (qė thotė) ėshtė vetėm shpallje hyjnore, qė i vjen atij." (Nexhm, 2-3)

Kurse atyre qė e ofendojnė kėtė tė Dėrguar, paqja e Allahut qoftė mbi tė, u themi: Ēfarė ju ka bėrė ky i Dėrguar, i cili ėshtė mė i mėshirshėm ndaj jush sesa mjekėt tuaj? U them vėllezėrve dhe motrave tė mia pėr hir tė Allahut, ky i Dėrguar i mėshirshėm pėr njerėzimin a nuk meriton ta nderojmė madje edhe duke e pėrhapur njė hadith dhe mrekulli tė tij, nė mėnyrė qė tė mėsojė e tėrė bota se kush ėshtė ky i Dėrguar dhe cila ėshtė feja jonė? Prandaj, vėllezėr tė nderuar, kėrkoj nga ju t'i pėrhapni mrekullitė e kėtij tė Dėrguari Fisnik, me shpresė qė ai tė na shikojė Ditėn e Gjykimit me syrin e dhembshurisė, me shpresėn qė do tė jetė i kėnaqur me ne. Kush respekton tė Dėrguarin, ai ka respektuar Allahun dhe me atė qė ėshtė i kėnaqur i Dėrguari, edhe Allahu do tė jetė i kėnaqur me tė.


 

Pėrshtati: Almedin Ejupi
23.5.2009
 


Referencat:
A Greater Than Previously Thought Link Between Alcohol And Blood Pressure Found
http://www.medicalnewstoday.com/articles/99310.php
Link between alcohol and blood pressure greater than previously thought, EurekAlert 4/3/2008
.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010