Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shtyllat qendrore tė adhurimit

   Falėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, pėr familjen dhe pėr shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar muslimanė!
   Ibadet do tė thotė devotshmėri, besnikėri, lutje, adhurim. Ibadeti pėrkufizohet me kėto fjalė: Ibadeti ėshtė emėr pėrmbledhės qė pėrfshin ēdo gjė qė e do dhe ėshtė i kėnaqur Allahu i Lartėsuar, qofshin ato fjalė apo vepra tė jashtme apo tė brendshme.
   E gjithė jeta e besimtarit ėshtė ibadet, ai adhuron Allahun nė xhami, nė shtėpi, nė treg, nė punė, nė ēdo vend. Ibadeti i ka dy sharte (kushte, kondita) bazė tė vlefshmėrisė. Ato janė:
1. Sinqeriteti
2. Pėlqimi dhe pėrputhja me fjalėn e Allahut dhe tė tė Dėrguarit tė Tij.

   Kėsaj radhe nuk do tė flasim pėr shartet e ibadetit, por do tė ndalemi te ruknet e ibadetit, shtyllat qendrore dhe themelore tė adhurimit. Ibadeti ngrihet dhe qėndron mbi tri shtylla qendrore (rukne). Ato janė:
1. Dashuria
2. Shpresa
3. Frika
Nė vazhdim do tė ndalem nė pika tė shkurtra nė kėto tre kushte bazė.


Shtylla e parė: Dashuria


   Dashuria ėshtė ndjenja e fuqishme dhe e thellė qė tė duash me gjithė zemėr duke mos kursyer asgjė, duke shprehur dashamirėsinė e pėrzemėrt nė adhurimin ndaj Allahut tė Lartėsuar. Kjo dashuri pėrcakton lidhjen mes robit dhe Allahut Fuqiplotė. Dashuria ėshtė njė begati qė nuk e dinė ata tė cilėt nuk e kanė shijuar.
   Tė kujtojmė se dashuria e Allahut tė Lartėsuar ėshtė qė robin e Tij ta udhėzojė dhe drejtojė nė dashurinė e plotė ndaj Tij, nė atė dashuri qė nuk krahasohet me asnjė dashuri tjetėr. Allahu i Lartėsuar thotė:

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدّاً

“Vėrtet se ata qė besojnė dhe qė punojnė mirėsi e drejtėsi, i Gjithėmėshirshmi do tė dhurojė dashuri pėr ta (nė zemrat e besimtarėve)
1

قُلْ إِن كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَآؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ ٱقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَآ أَحَبَّ إِلَيْكُمْ مِّنَ ٱللَّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّىٰ يَأْتِيَ ٱللَّهُ بِأَمْرِهِ وَٱللَّهُ لاَ يَهْدِي ٱلْقَوْمَ ٱلْفَاسِقِينَ

“Thuaju (O Muhamed): “Nė qoftė se baballarėt tuaj, bijtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, tė afėrmit tuaj, pasuria qė ju e keni fituar, tregtia qė frikėsoheni se do tė dėshtojė dhe vendbanimet tuaja ku ju gjeni kėnaqėsi, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se Allahu dhe i Dėrguari i Tij, mė tė dashura se pėrpjekja dhe lufta pėr Ēėshtjen e Allahut, atėherė prisni derisa Allahu tė sjellė vendimin (dėnimin) e Tij. Dhe Allahu nuk e udhėzon popullin fasik (kryeneē, tė pabindur e tė panėnshtruar ndaj Allahut)
2

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ ٱللَّهَ فَٱتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ ٱللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَٱللَّهُ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

“Thuaj (O Muhamed): “Nėse vėrtet e doni Allahun, atėherė mė ndiqni mua (pranoni Islamin, ndiqni Kuranin dhe Sunetin), Allahu do t’ju dojė ju dhe do t’ju falė juve gjynahet tuaja. Dhe Allahu ėshtė gjithnjė Falės i Madh, Mėshirėplotė.”
3

Ndėrsa Muhamedi alejhi selam thotė:

ثَلَاثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ وَجَدَ حَلَاوَةَ الْإِيمَانِ: أَنْ يَكُونَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِمَّا سِوَاهُمَا، وَأَنْ يُحِبَّ الْمَرْءَ لَا يُحِبُّهُ إِلَّا لِلَّهِ، وَأَنْ يَكْرَهَ أَنْ يَعُودَ فِي الْكُفْرِ كَمَا يَكْرَهُ أَنْ يُقْذَفَ فِي النَّار.

“Tek ai i cili gjenden tri gjėra ka shijuar ėmbėlsinė e imanit (besimit): ta dojė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij mė shumė se ēdo gjė, ta dojė njė njeri vetėm pėr Allahun dhe tė urrejė kthimin nė mosbesim ashtu siē e urren hedhjen nė zjarr.”
4

Tė nderuar besimtarė!

   Dashuria ndaj Allahut ėshtė njėra ndėr shtyllat qendrore tė ibadetit (adhurimit). Ėshtė obligim pėr besimtarin qė ta dojė Allahun, t’i pranojė urdhrat e Tij, t’i zbatojė mėsimet e Tij, tė urrejė ēdo gjė qė urren Ai.
   Dashuria ndaj Allahut tė Lartėsuar nuk ėshtė vetėm njė thirrje, pretendim, pohim, kėrkesė, deklaratė qė shprehet vetėm me gjuhė, por duhet tė dėshmohet edhe nė vepėr. Duhet tė mėsojmė se kjo dashuri ndaj Allahut nuk ėshtė normale si ndaj ēdo gjėje tjetėr. Kjo dashuri nuk i ngjason dashurisė qė pėrcillet me mėshirė dhe dhembshuri. Kjo dashuri nuk ėshtė e njėjtė si dashuria e prindit ndaj fėmijės ose si dashuria vėllazėrore. Ajo ėshtė dashuri e veēantė qė manifeston adhurimin, pėrkushtimin, devotshmėrinė, pėruljen ndaj Allahut tė Lartėsuar dhe kjo dashuri nuk guxon tė manifestohet tek askush tjetėr pos Allahut.


Shtylla e dytė: Shpresa


   Shpresa ėshtė ndjenja e dėshirės nė pėrmbushjen dhe arritjen e qėllimit tė faljes dhe mėshirės nga Allahu i Lartėsuar. Me fjalė tė tjera ajo do tė thotė: etje, dėshirė, synim pėr tė arritur shpėrblimin e Allahut, faljen e Tij dhe duke pritur mėshirėn e Tij.
   Muslimani obligohet qė ta adhurojė Krijuesin e tij me dėshirėn pėr shpėrblim dhe duke u penduar nė rast mėkatimi dhe duke shpresuar dhe synuar faljen e Tij. Allahu i Lartėsuar thotė:

فَمَن كَانَ يَرْجُواْ لِقَآءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلاً صَالِحاً وَلاَ يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدَاً

“...kushdo qė shpreson pėr takimin me Zotin e tij, le tė punojė mirėsi e drejtėsi dhe tė mos i bashkojė askėnd pėr shok nė adhurim Zotit tė tij.”
5

أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَآءَ ٱلَّيلِ سَاجِداً وَقَآئِماً يَحْذَرُ ٱلآخِرَةَ وَيَرْجُواْ رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي ٱلَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَٱلَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُواْ ٱلأَلْبَابِ

“A ėshtė ai i cili ėshtė i nėnshtruari i Allahut, i cili bie nė sexhde e qėndron nė falje gjatė orėve tė natės duke pasur frikė jetėn e pastajme dhe duke shpresuar pėr mėshirėn e Zotit tė tij (si ai qė mohon e nuk beson)? Thuaj: “A janė ata qė dinė, njėsoj me ata qė nuk dinė?” Janė vetėm njerėzit e brumosur me mendje tė shėndoshė tė cilėt me tė vėrtetė do tė pėrkujtojnė (e do tė marrin mėsim nga fjalėt dhe shenjat e Allahut)
6

إِنَّهُمْ كَانُواْ يُسَارِعُونَ فِي ٱلْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَباً وَرَهَباً وَكَانُواْ لَنَا خاشِعِينَ

“Ata vėrtet qė ishin qė nxitonin tė bėnin punė tė mira dhe gjithnjė na luteshin Neve me shpresė dhe frikė dhe gjithnjė nėnshtroheshin ndaj Nesh.”
7


Shtylla e dytė: Frika

   Frika ėshtė njė shqetėsim i thellė nė zemėr pėrpara se njeriu tė bjerė nė mėkat. Besimtari duhet tė shpresojė nė faljen e Tij, por nė tė njėjtėn kohė edhe tė ketė frikė, trembje, ankth, shqetėsim nga dėnimi i Allahut tė Lartėsuar. Allahu i Lartėsuar thotė:

فَلاَ تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِن كُنتُمْ مُّؤْمِنِينَ

“..kėshtu qė mos iu frikėsoni atyre aspak, por m’u frikėsoni vetėm Mua, nėse jeni besimtarė tė vėrtetė.”
8

فَلاَ تَخْشَوُاْ ٱلنَّاسَ وَٱخْشَوْنِ

“Kėsisoj mos kini frikė nga njerėzit, por m’u frikėsoni Mua.”
9

وَإِيَّٰيَ فَٱرْهَبُونِ

“...dhe vetėm Mua m’u frikėsoni.”
10

   Zemra gjatė udhėtimit deri tek Allahu i ngjason apo ėshtė nė pozitėn e shpendit shtegtar. Dashuria luan rolin (pozitėn) e kokės, shpresa dhe frika nė pozitėn e dy krahėve. Nėse zogut i kėputet koka, vdes. Nėse i humbin krahėt, nuk mund tė fluturojė.
   Ibadeti ngrihet mbi tri shtylla qendrore (rukne): dashuria, shpresa dhe frika.
   Allahu im! Na mundėso qė ibadetin ndaj Teje ta bėjmė me dashuri, shpresė dhe frikė!
 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
28.3.2008


1  Merjem, 96.
2
  Teube, 24.
3
  Ali Imran, 31.
4
  Transmeton Buhariu.
5
  Kehf, 110.
6
  Zumer, 9.
7
  Enbija, 90.
8  Ali Imran, 175.
9
  Maide, 44.
10
  Bekare, 40.

                                              www.klubikulturor.com