Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

“O njerėz!”

   Falėnderimi i takon vetėm Allahut, qė ia shpalli robit tė Vet librin dhe nė tė nuk lejoi ndonjė kundėrthėnie. I falėnderuar qoftė Allahu, i Cili nuk pati fėmijė dhe nuk ka pėr Tė shok nė sundim.
   Falėnderimi i qoftė Allahut dhe shpėtimi qoftė mbi robėrit e Tij qė Ai i zgjodhi (Pejgamberėt)! Falėnderimi i takon Allahut, e tė Cilit ėshtė ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė dhe i tėrė falėnderimi i takon Atij nė botėn tjetėr.
   Salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e mėshirės, Muhamedin, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, kurse ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar muslimanė!

   Fillimisht i lutem Allahut tė Lartėsuar qė Librin e Tij ta bėjė tė dashur nė zemrėn time dhe tuajėn. Pa dyshim qė dy ajete mė bėnė tė ndalem dhe tė meditoj nėn hijen e tyre. Ato janė:

وَلَوْ أَنَّمَا فِي الْأَرْضِ مِن شَجَرَةٍ أَقْلَامٌ وَالْبَحْرُ يَمُدُّهُ مِن بَعْدِهِ سَبْعَةُ أَبْحُرٍ مَّا نَفِدَتْ كَلِمَاتُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

“Sikur tė gjithė drurėt, qė gjenden nė tokė tė ishin pena e deti bojė shkrimi e t’i shtohen atij edhe shtat dete tė tjera, nuk do tė shtereshin fjalėt e Allahut. Pa dyshim, Allahu ėshtė i Plotfuqishmi dhe i Urti.”
1
 
قُل لَّوْ كَانَ ٱلْبَحْرُ مِدَاداً لِّكَلِمَاتِ رَبِّي لَنَفِدَ ٱلْبَحْرُ قَبْلَ أَن تَنفَدَ كَلِمَاتُ رَبِّي وَلَوْ جِئْنَا بِمِثْلِهِ مَدَداً

“Thuaj: Sikur deti tė ishte bojė pėr tė shkruar fjalėn e Zotit tim, sigurisht qė ai do tė shterej para se tė soseshin fjalėt e Zotit tim, edhe sikur ne tė sillnim si ndihmė edhe njė det tjetėr si ai.”
2

   Pra, sikur drunjtė tė bėhen pena dhe deti bojė, nuk do tė pėrfundojnė sė pėrfunduari domethėniet dhe kuptimet e fjalėve tė Allahut. Allahu Ekber! Ai ėshtė mė i Madhi, i Gjithėfuqishmi, Sunduesi, i Plotfuqishmi, Mbikėqyrėsi, Madhėshtori.

Tė nderuar besimtarė!

   Nė vazhdim do tė notojmė nė detin e pashtershėm tė fjalėve tė Allahut me tė vetmin qėllim qė tė pėrfitojmė. Nė kėtė hytbe do tė lexojmė thirrjet hyjnore tė Zotit tė botėve, thirrjen dhe mesazhin universal pėr mbarė botėn, duke u ndalur vetėm nė thirrjen hyjnore: “O njerėz!”
   Lus Allahun e Lartėsuar qė tė na bėjė prej atyre qė do tė kemi dobi dhe kėto vlera t’i pėrcjellim edhe te tė tjerėt! Allahu i pastroftė qėllimet dhe veprat tona!
   Kujdes! Kini nė konsideratė thirrjen e Allahut tė Lartėsuar, se kjo ėshtė thirrje pėr adhurim; kėtu ėshtė fitimi, shpėtimi, liria, kėnaqėsia, lumturia, krenaria, mburrja...

“O njerėz! Adhuroni Zotin tuaj, i Cili ju ka krijuar ju dhe ata qė ishin para jush, qė tė mund tė ruheni (nga tė kėqijat).”
3
“O njerėz! Me tė vėrtetė, juve ju ka ardhur njė provė bindėse (Muhamedi) nga Zoti juaj dhe ėshtė zbritur njė dritė e dukshme (Kurani).”
4
“O njerėz! I Dėrguari ju ka sjellė tė vėrtetėn nga Zoti juaj, prandaj besoni, se pėr ju ėshtė e mirė! E nė qoftė se nuk besoni, ta dini se Allahut i pėrket gjithēka qė gjendet nė qiej dhe nė Tokė. Allahu ėshtė i Gjithėdijshėm dhe i Urtė.”
5
“O njerėz! Frikėsojuni Zotit tuaj, i Cili ju krijoi prej njė njeriu, ndėrsa prej atij krijoi bashkėshorten e tij, kurse prej kėtyre tė dyve krijoi shumė meshkuj e femra. Dhe frikėsojuni Allahut, me emrin e tė Cilit ju kėrkoni tė drejtat e ndėrsjella dhe ruani lidhjet farefisnore. Se vėrtet Allahu ėshtė pėrherė Mbikėqyrės mbi ju.”
6
“O njerėz, unė jam i Dėrguar i Allahut pėr tė gjithė ju, i Atij qė i pėrket sundimi i qiejve dhe i Tokės. Nuk Zot tjetėr tė vėrtetė veē Atij; Ai jep jetė dhe vdekje, prandaj besoni nė Allahun dhe nė tė Dėrguarin e Tij, Profetin qė nuk di shkrim e lexim e qė beson nė Allahun dhe fjalėt e Tij! Shkoni pas Tij, qė tė jeni nė rrugėn e drejtė.”
7
“O njerėz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj kėshilla (Kurani) dhe shėrimi i asaj qė gjendet nė kraharorėt tuaj (nė zemra), edhe udhėzim e mėshirė pėr besimtarėt.”
8
“O njerėz! Vėrtet, padrejtėsia qė bėni pėr t’u kėnaqur nė jetėn kėsaj bote, vetėm ju dėmton. Pastaj ju do tė ktheni te Ne dhe Ne do t’ju njoftojmė pėr atė qė keni punuar.”
9
“O njerėz! Nėse ju dyshoni nė fenė time, unė nuk adhuroj ata qė ju adhuroni pos Allahut, por adhuroj Allahun qė u jep vdekjen (ashtu si u ka dhėnė jetėn), dhe jam i urdhėruar tė jem besimtar (i Zotit njė).”
10
“O njerėz! Juve ju erdhi e vėrteta nga Zoti juaj, e kush merr rrugėn e drejtė, ai e ka vetėm pėr veten e vet, ndėrsa kush e merr tė shtrembrėn, ai e ka humbur veten. Unė nuk jam roja juaj!”
11
“O njerėz! Ruajuni dėnimit nga Zoti juaj, sepse dridhja pranė katastrofės sė kiametit ėshtė njė llahtari e madhe.”
12
“O njerėz! Nėse dyshoni pėr ringjalljen, atėherė (mendoni krijimin tuaj qė) Ne u krijuam ju prej dheu, pastaj prej uji, pastaj prej njė gjaku tė ngjizur, pastaj prej njė sa kafshatė mishi, qė ėshtė krijesė e formuluar ose e paformuluar, nė mėnyrė qė t’ju sqarojmė. Ndėrsa atė qė e dėshirojmė Ne, e pėrqendrojmė nė mitėr deri nė njė afat tė caktuar, e mandej u nxjerrim foshnje dhe ashtu tė arrini pjekurinė tuaj. Ka qė dikush prej jush vdes herėt, e dikush tė jetojė deri nė pleqėri tė thellė, nė mėnyrė qė tė mos dijė asgjė nga dija qė ka pasur. E ti e sheh tokėn e tharė - tė vdekur, e kur Ne ia lėshojmė asaj ujin ajo gjallėrohet, shtohet dhe nga tė gjitha llojet rrit bimė tė kėndshme.”
13
“O njerėz! Ja njė shembull, vini veshin pra: Vėrtet ata qė po i adhuroni nė vend tė Allahut, ata nuk mund tė krijojnė asnjė mizė, edhe nėse tubohen tė gjithė pėr tė, e po ashtu, nėse miza ua rrėmben atyre ndonjė send, ata nuk do tė mund ta shpėtojnė atė prej saj. I dobėt ėshtė edhe lutėsi edhe i luturi.”
14
“O njerėz! Ushqehuni me tė gjitha ato gjėra tė lejuara e tė mira qė gjenden nė tokė dhe mos ndiqni gjurmėt e djallit, sepse ai ėshtė njėmend armiku juaj i hapur.”
15
“O njerėz! Ruani me mirėnjohje tė mirat qė Allahu u dhuroi! A ka ndonjė zot tjetėr qė ju furnizon juve nga qielli e toka? Nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e si pra, e ktheni shpinėn?”
16
“O njerėz! S’ka dyshim se premtimi i Allahut ėshtė i vėrtetė, pra tė mos u mashtrojė juve jeta e kėsaj bote dhe tė mos u mashtrojė juve ndaj Allahut ai i mashtruari (shejtani).”
17
“O njerėz! Ju keni nevojė pėr Allahun e Allahu nuk ka nevojė pėr ju; Ai ėshtė i falėnderuari.”
18
“O njerėz! Vėrtet Ne ju krijuam ju prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se tek Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (kėqijat), e Allahu ėshtė shumė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.”
19
“O njerėz! Unė jam pėr t’ua tėrhequr haptazi vėrejtjen.”
20

Tė nderuar besimtarė!

   Duhet tė ndalemi tė gjithė te thirrja hyjnore “O njerėz!” Kjo thirrje qė vjen nga Krijuesi Allah pa dyshim qė ėshtė e kėndshme pėr veshin e njeriut tė arsyeshėm, i cili ėshtė dashamir i sė vėrtetės.
   Nė kėtė hytbe veēuam tetėmbėdhjetė thirrje tė Allahut tė Lartėsuar me shprehjen e bukur: ‘O njerėz!” Ata tė cilėt e dėshirojnė lumturinė e tė dy botėve le tė kenė nė konsideratė thirrjen e Allahut tė Lartėsuar. Pa dyshim qė kjo thirrje ngėrthen nė vetė udhėzimin dhe shpėtimin nė kėtė botė dhe botėn tjetėr, kurse ata qė e refuzojnė thirrjen e Allahut do tė kenė kėtė pėrfundim:

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكاً وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ ٱلْقِيامَةِ أَعْمَىٰ. قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِيۤ أَعْمَىٰ وَقَدْ كُنتُ بَصِيراً. قَالَ كَذٰلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذٰلِكَ ٱلْيَوْمَ تُنْسَىٰ.

“E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė ditėn e kiametit do ta ringjall tė verbėr. Ai (qė nuk besoi) do tė thotė: “Zoti im, pėrse mė ngrite tė verbėr, kur unė isha me sy?”Ai (Allahu) thotė: “Ashtu si i harrove ti argumentet Tona qė t’i ofruam, ashtu je ti i harruar sot.”
21

Allahu im! Bėje fjalėn dhe thirrjen Tėnde tė dashur dhe tė pranuar nė zemrat tona!
Allahu im! Lehtėsoji zemrat e njerėzve pėr ta pranuar thirrjen Tėnde!


 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
30.5.2008


1 Lukman, 27.
2Kehf, 109.
3 Bekare, 21.
4 En Nisa, 174.
5 En Nisa, 170.
6 En Nisa, 1.
7 Araf, 158.
8 Junus, 57.
9 Junus, 23.
10 Junus, 104.
11 Junus, 108.
12 Haxh, 1.
13 Haxh, 5.
14 Haxh, 73.
15 Bekare, 167.
16 Fatir, 3.
17 Fatir, 5.
18 Fatir, 15.
19 Huxhurat, 13.
20 Haxh, 49.
21 Taha, 124-126.

                                              www.klubikulturor.com