Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

“O besimtarė!”

   Falėnderimi i takon vetėm Allahut, qė ia shpalli robit tė Vet librin dhe nė tė nuk lejoi ndonjė kundėrthėnie. I falėnderuar qoftė Allahu, i Cili nuk pati fėmijė dhe nuk ka pėr Tė shok nė sundim. Falėnderimi i qoftė Allahut dhe shpėtimi qoftė mbi robėrit e Tij qė Ai i zgjodhi (Pejgamberėt)! Falėnderimi i takon Allahut, e tė Cilit ėshtė ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė dhe i tėrė falėnderimi i takon Atij nė botėn tjetėr.
   Salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e mėshirės, Muhamedin, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, kurse ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr. 

   Tė nderuar muslimanė!

   Allahu i Lartėsuar e privilegjoi bashkėsinė muslimane me librin e shenjtė, Kuranin. Ata tė cilėt kėrkojnė udhėzim jashtė Kuranit vetėm kanė humbur, ai ėshtė pėrkujtimi mė i mirė. Mendja e njeriut nuk mund ta hasė dot libėr mė tė famshėm e mė tė dobishėm se Kurani. Kurani ėshtė jetė, dritė dhe shpirt.

  
   “A barazohet i vdekuri qė Ne e ngjallėm dhe i dhamė dritė me tė cilėn ecėn midis njerėzve, me atė qė ėshtė nė errėsirė e nuk mund tė dalė prej saj?! Kėsisoj, jobesimtarėve u duken tė bukura veprat qė bėjnė.”
1

   Jetė pa shpirt nuk ka; kur largohet ai, pėrfundon jeta. Ata qė jetojnė larg udhėzimit kuranor, Allahu i Lartėsuar i konsideroi tė vdekur, edhe pse ata hanė dhe pinė, ecin dhe lėvizin.

“Sigurisht qė ti (Muhamed), nuk mund t’i bėsh tė vdekurit tė dėgjojnė, as nuk mund t’i bėsh tė shurdhrit tė dėgjojnė thirrjen tėnde, kur tė kthejnė shpinėn. Ti nuk mundesh t’i nxjerrėsh as tė verbėritė nga humbja e tyre! Ty tė dėgjojnė vetėm ata qė tė besojnė Shpalljet Tona dhe na nėnshtrohen Ne (si muslimanė).”2

   Allahu i Lartėsuar kėrkon qė tė zhvillojmė jetė kuranore duke marrė porositė e Tij dhe duke i jetėsuar nė jetė. Ibėn Mesudi thotė: “Kur e dėgjon fjalėn e Allahut tė Lartėsuar (
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا) “O besimtarė!” pėrqendroje tė dėgjuarit mirė, vėrtet thirrja mund tė jetė urdhėr pėr mirėsi ose ndalim nga e keqja.

  
Nė vazhdim do tė shkėpusim vetėm disa thirrje tė Allahut tė Lartėsuar, prej 88 thirrjeve tė regjistruara nė Kuran. Kini nė konsideratė thirrjen e Allahut tė Lartėsuar, se kjo ėshtė thirrje pėr jetė, shpirt dhe dritė...
   E lusim Allahun qė t’ua lehtėsoj pėrgjigjen e sinqertė dhe tė drejtė!

O besimtarė! Besoni vazhdimisht Allahut, tė Dėrguarit tė Tij, librit qė gradualisht ia shpalli tė Dėrguarit tė Tij dhe librit qė e pat zbritur mė parė. Kush nuk i beson Allahut, engjėjve tė Tij, librave tė Tij, tė Dėguarve tė Tij dhe botės tjetėr, ai ka humbur tepėr larg.3

O besimtarė! Pranojeni Islamin me tė gjitha rregullat e tij dhe mos shkoni gjurmėve tė shejtanit, ai ėshtė armiku juaj i pėrbetuar.4

O besimtarė! Bindjuni Allahut, bindjuni tė dėrguarit dhe atyre qė drejtojnė punėt tuaja. Nėse nuk pajtoheni nė ndonjė gjė, drejtojuni Allahut dhe tė Dėrguarit, nėse besoni Allahun dhe Ditėn e Kiametit. Kjo pėr ju ėshtė mė e mira dhe shpjegimi mė i bukur.5 

O besimtarė! Kėrkoni ndihmė pėr veten nėpėrmjet durimit dhe namazit! Nė tė vėrtetė Allahu ėshtė mė tė duruarit.6

O besimtarė! Kujtoi mirėsinė qė ju dha Allahu ditėn, kur Ai pengoi duart e njė grupi njerėzish qė i kishin zgjatur ato pėr t’ju dėmtuar ju. Frikėsojuni Allahut! Besimtarėt le tė mbėshteten vetėm tek Allahu!7

O besimtarė! Bindjuni Allahut dhe tė Dėrguarit kur ju thėrret drejt asaj qė ju jep jetė! Dhe ta dini se Allahu ndėrhyn midis njeriut dhe zemrės sė tij dhe se tek Ai do tė mblidheni tė gjithė! 8

O besimtarė! Hani nga tė mirat qė ua kemi dhėnė dhe falėnderoni Allahun, nėse jeni qė vetėm Atė e adhuroni. 9

O besimtarė! Mos e hani mallin e njėri-tjetrit nė mėnyrė tė palejuar, pėrpos tregtisė nė tė cilėn keni pajtueshmėri mes vete, dhe mos mbytni veten tuaj (duke mbytur njėri-tjetrin). Vėrtet, Allahu ėshtė i mėshirueshėm pėr ju.10

O besimtarė! S’ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.11

O besimtarė! Ta keni frikė Allahun dhe hiqni dorė nga kamata, nėse jeni besimtarė tė vėrtetė.12

O besimtarė! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtet Allahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqar.13

O besimtarė! Mos i zini miq jobesimtarėt e t’i lini manash besimtarėt! A doni t’i sillni Allahut argument tė qartė kundėr vetės! 14

O besimtarė! Vazhdimisht tė jeni dėshmues tė drejtė pėr hirė tė Allahut edhe nėse ėshtė kundėr (interesit) vetvetes suaj, kundėr prindėrve ose kundėr tė afėrmve, le tė jetė ai (pėr tė cilin dėshmohet) pasanik ose varfnjak, pse Allahu di mė mirė pėr ta. Mos ndiqni pra emocionin e t’i shmangeni drejtėsisė. Nėse shtrėmbėroni ose tėrhiqeni, Allahu hollėsisht di ē’ka punoni.15

O besimtarė! Mos i zini pėr miq tė ngushtė tė tjerėt jashtė mesit tuaj, ata nuk pushojnė sė vepruari nė dėm tuajin, u dėshirojnė ēka u mundon juve. Urrejta kundėr jush duket nga gojėt e tyre, por ajo qė fshehin nė gjoksat tyre ėshtė edhe mė e madhe. Ne pra, ua kemi sqaruar faktet nėse ju i kuptoni.16

O besimtarė! Mos e tradhtoni Allahun dhe tė Dėrguarin, e ashtu tė tradhtoni amanetet tuaja, derisa e dini sa e keqe ėshtė kjo.17

O besimtarė! Falni namazin me ruku e sexhde dhe vetėm Zotin tuaj adhurojeni. Bėni punė tė mira (tė dobishme), se do tė gjeni shpėtim.18

O besimtarė! Pėrkujtoni Allahun sa mė shpesh.19

O besimtarė! Lutuni pėr atė (Muhamedin, duke rėnė salavate) dhe pėrshėndeteni me selam! 20

   Tė nderuar besimtarė!

   Pėrgjigjuni thirrjeve tė Allahut tė Lartėsuar! Rregullojeni jetėn nėn hijen e thirrjeve hyjnore, se vetėm kėshtu mund ta gjeni shpėtimin dhe faljen e Tij.
   Allahu im! Mė bėj nga ata qė i pėrgjigjen thirrjes sė Krijuesit!

Ulvi Fejzullahu
6.6.2008


1 Enam, 122.
2 Nemėl, 80-81.
3 Ennisa, 136.
4 Bekare, 208.
5 Nisa, 59.
6 Bekare, 153.
7 Maide, 11.
8 Enfal, 24.
9 Ekare, 172.
10 Ennisa, 29.
11 Maide, 90.
12 Bekare, 278.
13 Maide, 51.
14 Ennisa, 144.
15 Ennisa, 135.
16 Aliimran, 118.
17 Enfal, 27.
18 Haxh, 77.
19 Ahzab, 41.
20 Ahzab, 56.

                                              www.klubikulturor.com