Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njėsimi i Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij
(Teuhidi esma ves-sifat)

   Falėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, pėr familjen dhe pėr shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit. Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar robėr tė Allahut!

Ai i cili pranon teuhidin “La ilahe il-lallah” duhet tė njihet me disa standarde, tė cilat janė jetike pėr kėtė botė dhe pėr botėn tjetėr.
Prej besimit tek Allahu i Lartmadhėruar ėshtė besimi nė njėshmėrinė e Tij. Imani, besimi nė Allahun e Lartėsuar pėrfshin tri gjėra. Ato janė:


1.
 Teuhidi Rububije (Njėsimi i Allahut nė zotėrim)
2.
 Teuhidi Uluhije (Njėsimi i Allahut nė adhurim)
3.
 Teuhidi esma ves-sifat (Njėsimi i Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij).

Nė kėtė hytbe do tė flasim pėr llojin e tretė, teuhidin esma ves-sifat (njėsimin e Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij).
Pra, besimi i plotė dhe i prerė se Allahu i Lartmadhėruar ka emra tė bukur dhe cilėsi tė pėrsosura, ėshtė i shenjtėruar, i pastėr nga tė gjitha cilėsitė e mangėta. Pranimi i ēdo emri dhe cilėsie qė Allahu e ka pohuar pėr veten e Tij pa i pėrngjarė ato, pa i krahasuar, pa i mohuar dhe pa i ndryshuar.
Ky lloj teuhidi ngėrthen nė vetvete kėto parime:

-
Allahu i lartėsuar ėshtė larg ēdo tė mete dhe nuk i ngjason askujt;
-ēdo emėr dhe cilėsi e Allahut qė ėshtė pėrmendur nė Kuran dhe nė Sunet ėshtė e pranuar duke mos e shtrembėruar e as mohuar;
-shuarja e dėshirave pėr t’i kuptuar cilėsitė e Allahut tė Lartėsuar.

Argumentet pėr kėtė janė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar: “Kėshtu qė mos shpikni pėrngjasime pėr Allahun (sepse asgjė nuk i ngjason Atij e nuk ėshtė si Ai dhe Ai nuk ėshtė si asgjė tjetėr). Nuk ka pikė dyshimi se Allahu ka Dijeni pėr gjithēka, ndėrsa ju nuk dini.”
1

“Dhe s’ka asnjė tė barabartė ose tė krahasueshėm me Tė (Njė, i Vetėm, i Pashok).”
2

Emrat e bukur tė Allahut dhe cilėsitė e Tij nuk i ngjasojnė dhe nuk janė tė barabarta me tė askujt. Besimtari ėshtė i obliguar t’i pranojė cilėsitė e Allahut ashtu siē Ai ia pėrshkroi Vetes nė Kuran dhe ashtu si na mėsoi Muhamedi salallahu alejhi ue selem nė hadith, ngase Allahu di mė sė miri pėr veten dhe Ai pėrshkruhet vetėm si e ka pėrshkruar Veten duke mos e tejkaluar Kuranin dhe Sunetin (hadithin).


“Thuaju: “A ju e dini mė mirė apo Allahu?”
3

Ahmed ibn Hanbeli thotė: “
Allahu i Lartėsuar pėrshkruhet vetėm me atė qė e ka pėrshkruar Veten ose qė e ka pėrshkruar i Dėrguari i Tij, duke mos e tejkaluar aspak Kuranin dhe Hadithin.
Gjithashtu cilėsitė e Allahut tė Lartėsuar duhet tė pranohen sipas domethėnieve tė tyre tė qarta duke mos i mohuar e as shtrembėruar nga domethėnia e tyre, natyrisht duke mos pyetur pėr esencėn dhe kuptimin e tyre tė vėrtetė. Kėtu ndajmė thėnien e njohur kur janė pyetur dijetarėt pėr ngritjen e Allahut tė Lartėsuar. Pėrgjigja e dijetarėve tė Ehli Sunetit ishte: “Ngritja ėshtė e njohur, kurse mėnyra e sajė ėshtė e panjohur. Besimi nė tė ėshtė i obliguar, ndėrsa pyetja pėr kėtė ėshtė bidat.”

Tė nderuar robėr tė Allahut!

Nė vazhdim do tė ndalemi te fjalėt e Allahut tė Lartėsuar mbi t
euhidin esma ves-sifat (njėsimin e Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij). Argumentet pėr kėtė lloj teuhidi janė tė shumta. Nė ēdo sure tė Kuranit pėrmenden emrat dhe cilėsitė e Allahut, por ne sė bashku po lexojmė disa prej tyre.
Allahu i Lartėsuar thotė:
“Allah! La ilahe il-la Huve (askush nuk ka tė drejtė, nuk meriton dhe nuk duhet tė adhurohet pėrveē Atij), El-Haj-ju El-Kaj-jum (i Pėrjetshmi, i Pafillim dhe i Pambarim, Mbajtėsi dhe Mbrojtėsi i gjithēkaje qė ekziston). Atė nuk e kap as kotje e as gjumė. Atij i pėrkasin gjithė ē’ėshtė nė qiej e gjithė ē’ėshtė nė tokė. E kush ėshtė ai qė mund tė ndėrhyjė tek Ai pėrveē se me Lejen e Tij? Ai di se ēfarė u ndodh krijesave tė Tij nė kėtė botė, dhe ēfarė do t’u ndodhė atyre nė Botėn Tjetėr, dhe ata kurrė nuk do tė marrin me mend ndonjė gjė nga Dija e Tij, pėrveē asaj qė Ai do (nga Vullneti i Tij). El-Kursija e Tij (dija, sundimi, mbikėqyrja) shtrihet mbi qiej dhe tokė dhe Ai nuk ndjen aspak lodhje nė ruajtjen dhe mbrojtjen e tyre. Dhe Ai ėshtė mė i Larti, mė Madhėshtori.
”4

“Thuaj: “Ai ėshtė Allahu, Njė dhe i Vetėm. Allahu ėshtė Es-Samed (Zotėruesi i Vetėmjaftueshėm, Absolut me tė gjitha Cilėsitė e pėrsosura nė shkallėn mė tė Lartė, pėr tė Cilin kanė nevojė tė gjitha krijesat dhe tė gjitha Atij i drejtohen; i Pėrhershmi; i Pafillim dhe i Pambarim; Ai s’ka nevojė pėr asgjė; as ha dhe as pi). Ai as nuk lind, as nuk ėshtė i lindur. Dhe s’ka asnjė tė barabartė ose tė krahasueshėm me Tė (Njė, i Vetėm, i Pashok).”
5

“Allahu ėshtė Ai, veē tė Cilit nuk ka tė adhuruar tjetėr tė merituar, por vetėm Ai (La ilahe il-la Huve), i Gjithėdituri i Gajbit (i ēdo tė fshehte e tė panjohure) dhe tė shfaqurės (i ēdo tė njohure). Ai ėshtė i Gjithėmėshirshmi, Mėshirėploti.”
6

“Allahu ėshtė Ai (La ilahe il-la Huve) pėrveē tė Cilit nuk ka tė adhuruar tjetėr tė merituar, por vetėm Ai, Mbizotėruesi, i Shenjti, i Gjithėpėrsosuri pa asnjė tė metė, Gjithėdhuruesi i sigurisė (besimit), Gjithėvėzhguesi mbi krijesat e Tij, i Gjithėfuqishmi, Urdhėruesi i Papėrballueshėm, mė i Larti Suprem. Lavdi i qoftė Atij! I Lartė ėshtė Ai nga gjithė ēfarė i mveshin dhe i shoqėrojnė Atij!”
7

“Ai ėshtė Allahu, Gjithėkrijuesi, Shpikėsi i Pashembullt i ēdo gjėje, Formėsuesi i gjithēkaje. Tė Tij janė Emrat mė tė Bukur e mė tė Lartė. Gjithė ē’ėshtė nė qiej dhe nė tokė e lavdėrojnė Atė. Dhe Ai ėshtė i Gjithėfuqishmi, mė i Urti Gjithėgjykues.”
8

Tė nderuar muslimanė!

Emrat e Allahut tė Lartėsuar janė tė gjithė tė bukur dhe emri qė nė vetvete pėrmban domethėnien e emrave dhe cilėsive ėshtė emri ALLAH.


“Dhe tė Allahut janė gjithė emrat mė tė bukur, kėshtu qė luteni Atė me ta.”
9

Ndėrsa pėr numrin e emrave tė bukur tė Allahut tė Lartėsuar mėsojmė nga hadithi i njohur qė transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ku i
Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Allahu i Lartėsuari ka 99 emra, njė mė pak se njėqind, dhe vepro sipas tyre, e do tė hysh nė xhenet. Allahu ėshtė Vitėr (tek) dhe e do vitrin.”
10

Tė nderuar besimtarė!


N
jėsimi i Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij ėshtė njė pasuri pėr besimtarin nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Ai i cili beson nė kėtė pjesė tė teuhidit, ka njė besim tė paluhatur dhe u bėn ballė sprovave dhe telasheve tė kėsaj bote.

Atėherė, le tė njihemi me emrat e Allahut Fuqiplotė, t’i mėsojmė dhe t’i pėrsėrisim me bindje dhe besim e pa dyshim qė do ta shijojmė ėmbėlsinė e njėsimit tė Allahut nė emrat dhe cilėsitė e Tij.
Allahu im! Tė lutemi me emrat e Tu tė bukur dhe cilėsitė e Tua tė larta qė tė na falėsh tė gjithėve.

 

Ulvi Fejzullahu
7.3.2008


1 Nahėl, 74.
2 Ihlas, 4.
3 Bekare, 140.
4 Bekare, 255.
5 Ihlas, 1-4.
6 Hashėr, 22.
7 Hashėr, 23.
8 Hashėr, 24
9 Araf, 180.
10 Transmeton Buahriu dhe Muslimi.

                                              www.klubikulturor.com