Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

“Mos u pėrngjani jobesimtarėve”

Falėnderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, pėr familjen e tij dhe pėr shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ēėshtje themelore dhe esenciale pėr ēdo besimtar ėshtė qė ai tė dijė se Allahu i Lartėsuar e pėrsosi dhe e kompletoi fenė islame, tjetėr fe e drejtė pėrveē Islamit nuk ėshtė e vėrtetė dhe ėshtė e refuzuar. Allahu i Lartėsuar nė disa raste kėtė e konfirmon dhe sė bashku me njė vėmendje tė veēantė le t’i lexojmė dhe t’i kuptojmė fjalėt e Tij:

 
ٱلْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ ٱلإِسْلٰمَ دِيناً     

“Sot jua pėrsosa fenė tuaj, e plotėsova dhuntinė Time ndaj jush dhe zgjodha qė Islami tė jetė feja juaj.”1

إِنَّ الدِّينَ عِندَ ٱللَّهِ ٱلإِسْلاَمُ وَمَا ٱخْتَلَفَ ٱلَّذِينَ أُوتُواْ ٱلْكِتَابَ إِلاَّ مِن بَعْدِ مَا جَآءَهُمُ ٱلْعِلْمُ بَغْياً بَيْنَهُمْ وَمَن يَكْفُرْ بِآيَاتِ ٱللَّهِ فَإِنَّ ٱللَّهَ سَرِيعُ ٱلْحِسَابِ

“Feja e vėrtetė tek Allahu ėshtė vetėm Islami. Ata qė u ėshtė dhėnė Libri, patėn mospajtime nga zilia qė kishin midis tyre, vetėm pasi u erdhi dituria. Por kushdo qė i mohon udhėzimet e Allahut, ta dijė se Allahu ėshtė i shpejtė nė llogari.”2

وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ ٱلإِسْلاَمِ دِيناً فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي ٱلآخِرَةِ مِنَ ٱلْخَاسِرِينَ

“Kush kėrkon tjetėr fe pėrveē Islamit, nuk do t’i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr do tė jetė i humbur.”3

Kėto argumente dhe fakte tė tjera nga fjalėt e Allahut dhe tė tė Dėrguarit tė Tij janė mjaft tė qarta pėr njė tė menēur besimtar pėr tė kuptuar njė herė e pėrgjithmonė se muslimani duhet tė jetė besnik ndaj parimeve dhe vlerave tė pastra hyjnore. Muslimani i vėrtetė, qė e njeh fenė e vet, duhet t’i dijė rregullat e respektit dhe tė dashurisė, se kujt duhet t’ia dhurojė ato.

Tė nderuar muslimanė!

Dashuria, kėnaqėsia, miqėsia ndaj mosbesimtarėve dhe festimi i festave tė tyre ėshtė nė kundėrshtim me mėsimet islame. Allahu i Lartėsuar thotė:

يَـٰأَيُّهَا ٱلَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ ٱلْيَهُودَ وَٱلنَّصَارَىٰ أَوْلِيَآءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَآءُ بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُمْ مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ ٱللَّهَ لاَ يَهْدِي ٱلْقَوْمَ ٱلظَّالِمِينَ

“O besimtarė! Mos i bėni miq e mbrojtės hebrenjtė dhe tė krishterėt! Ata janė mbrojtės tė njėri-tjetrit. Kushdo prej jush qė i bėn ata miq, ėshtė me ata. Vėrtet, Allahu nuk i udhėzon nė rrugė tė drejtė keqbėrėsit4

Pėrvetėsimi i traditave tė huaja festive qoftė edhe formalisht mbjell afėrsi nė zemrat e njerėzve. Pasimin e dėshirojnė tė tjerėt, por se sa do tė jenė tė kėnaqur, kėtė e vėrteton Allahu i Lartėsuar:

وَلَنْ تَرْضَىٰ عَنكَ ٱلْيَهُودُ وَلاَ ٱلنَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى ٱللَّهِ هُوَ ٱلْهُدَىٰ وَلَئِنِ ٱتَّبَعْتَ أَهْوَآءَهُمْ بَعْدَ ٱلَّذِي جَآءَكَ مِنَ ٱلْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ ٱللَّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ نَصِيرٍ

“As hebrenjtė, as tė krishterėt nuk do tė jenė tė kėnaqur me ty, derisa tė pranosh besimin e tyre. Thuaju: “Vetėm udhėrrėfimi i Allahut ėshtė i drejtė!” E, nė qoftė se pas diturisė qė tė ka zbritur, ti ndjek dėshirėn e atyre, atėherė askush nuk do tė tė ndihmonte apo mbronte nga dėnimi i Allahut.”5

Pasimi i tė krishterėve nga muslimanėt, sidomos nė festat e tyre, reflekton gėzimin dhe kėnaqėsinė; me kėtė lartėsohen bindjet fetare me prejardhje pagane. Muslimani ėshtė i obliguar t’i refuzojė dhe tė mos i festojė festat e tyre. Respekti dhe nderi ndaj tė krishterėve dhe ēifutėve shprehet edhe nė disa mėnyra tė tjera, si: pėrngjasimi nė veshje dhe fjalė, lakmia pas moralit tė tyre, etj.. Kur muslimani fillon tė marrė pjesė nė kremtet fetare tė krishtera, ai vlerėson lart kulturėn shpirtėrore joislame. Imitimi i kulturės sė huaj ėshtė ndjenjė e ulėt e disa muslimanėve, prandaj pasimi i mosbesimtarėve nuk ėshtė i pranuar, pa marrė parasysh se a ka tė bėjė me gjėra tė vogla apo tė mėdha.

Tė nderuar besimtarė! 

Muslimanėt kanė njė program tjetėr jetėsor, ku nuk lejohet pasimi dhe pėrngjasimi me jobesimtarėt. Allahu i Lartėsuar thotė:

لِكُلٍّ جَعَلْنَا مِنكُمْ شِرْعَةً وَمِنْهَاجاً

“...Ne pėr secilin nga ju kemi sjellė njė ligj dhe njė rrugė tė qartė....”6

Allahu i Lartėsuar i drejtohet Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke i thėnė:

ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَىٰ شَرِيعَةٍ مِّنَ ٱلأَمْرِ فَٱتَّبِعْهَا وَلاَ تَتَّبِعْ أَهْوَآءَ ٱلَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ. إِنَّهُمْ لَن يُغْنُواْ عَنكَ مِنَ ٱللَّهِ شَيْئاً وَإِنَّ ٱلظَّالِمِينَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَآءُ بَعْضٍ وَٱللَّهُ وَلِيُّ ٱلْمُتَّقِينَ

“Dhe tani, Ne tė kemi vendosur ty nė rrugėn e drejtė tė fesė, andaj ndiqe atė dhe mos shko pas dėshirave tė atyre qė nuk dinė! Ata nuk mund tė tė mbrojnė aspak nga zemėrimi i Allahut. Pa dyshim, keqbėrėsit kanė pėr mbrojtės njėri-tjetrin, kurse Allahu ėshtė Mbrojtėsi i atyre qė i frikėsohen Atij e qė ruhen nga gjynahet.”7

Ndėrsa Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, thotė:

مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ

“Kush i pėrngjan njė populli, ai ėshtė prej tyre.”8

لَيْسَ مِنَّا مَنْ تَشَبَّهَ بِغَيْرِنَا، لَا تَشَبَّهُوا بِالْيَهُودِ وَلَا بِالنَّصَارَى

“Nuk ėshtė prej nesh ai qė u pėrngjan tė tjerėve pėrveē nesh. Mos u pėrngjani ēifutėve dhe tė krishterėve.”9 

Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, na ka tėrhequr vėrejtjen duke thėnė:

لَتَتْبَعُنَّ سَنَنَ مَنْ كَانَ قَبْلَكُمْ شِبْرًا شِبْرًا وَذِرَاعًا بِذِرَاعٍ حَتَّى لَوْ دَخَلُوا جُحْرَ ضَبٍّ تَبِعْتُمُوهُم.ْ قُلْنَا يَا رَسُولَ اللَّهِ: ‏الْيَهُودُ ‏ ‏وَالنَّصَارَى ؟‏ ‏قَالَ فَمَنْ.

“Do tė pasoni adetet e atyre qė kanė qenė para jush pėllėmbė pas pėllėmbe e kut pas kuti, saqė po tė hynin ata nė vrimėn e hardhucės, edhe ju do t’i pasoni ata.” I thamė: “Kush janė ata, ēifutėt dhe tė krishterėt?” Tha: “Kush tjetėr pėrveē tyre?”10  

Parimet e Islamit na bėjnė tė ditur se imitimi dhe pėrngjasimi me jobesimtarėt trashėgon bindjen e respektit, tė afėrsisė dhe tė pikėpamjeve tė tjera nė besim. Gjithė kėto argumente ndalojnė imitimin dhe pėrngjasimin me jobesimtarėt nė qėllimet dhe veprat e tyre.

I nderuar besimtar!
Ki kujdes!

- Mos i ligjėso festat e paligjshme. Allahu ėshtė i hidhėruar nga veprime tė tilla.
- Ēdo popull ka festat e veta fetare, mos u pajto me festat krishtero-pagane.
- Festimi i festave tė tyre ėshtė mėkat i madh.
- Nuk lejohet pjesėmarrja nė mbrėmjet festive si dhe kėmbimi i kartolinave, i mesazheve dhe i pakove tė Baba Dimrit.

Gjithashtu nuk duhet harruar se miqėsia dhe mirėsjellja duhet tė dallohen dhe ēdonjėra tė ruajė pozitėn e vet. Sjellja e bukur, maturia, besnikėria, shitblerja, drejtėsia janė parime qė duhet tė manifestohen te tė gjithė njerėzit pa dallim ngjyre dhe feje. Kėto janė standardet qė kėrkohen prej muslimanit. Allahu i Lartėsuar thotė:

لاَّ يَنْهَاكُمُ ٱللَّهُ عَنِ ٱلَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي ٱلدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوۤاْ إِلَيْهِمْ إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلْمُقْسِطِينَ

“Allahu nuk ju ndalon tė silleni mirė dhe tė jeni tė drejtė ndaj atyre qė nuk luftojnė kundėr jush pėr shkak tė fesė dhe qė nuk ju dėbojnė prej shtėpive tuaja. Me tė vėrtetė, Allahu i do tė drejtėt.”11    

Mosbesimi apo besimi tjetėr nuk janė pengesė pėr t’iu shmangur parimeve tė pėrgjithshme tė lartpėrmendura.

Allahu im! Ty tė takon falėnderimi dhe vetėm nga Ty kėrkojmė faljen dhe mbėshtetjen!

Allahu im! Na udhėzo dhe oriento nė Islamin e pastėr!
Allahu im! Ēliroji zemrat tona nga pasimi i verbėr! Vendosi ato nėn dritėn e udhėzimit, frikės dhe respektit ndaj Teje!


Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
28.12.2008


[1] Maide, 3.
[2] Aliimran, 19.
[3] Aliimran, 85.
[4] Maide, 51.
[5] Bekare, 120.
[6] Maide, 48.
[7] Xhathije, 18-19.
[8] Transmeton Ebu Davudi.
[9] Transmeton Tirmidhiu.
[10] Transmeton Buhariu.
[11] Mumtehine, 8.

                                              www.klubikulturor.com