Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dhjetė ditėt e Dhul-hixhes

Falėnderimet dhe lavdėrimet janė pėr Allahun, Zotin e tė gjitha botėve. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, pėr familjen dhe pėr shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, ndėrsa udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar besimtarė!
Kini frikė Allahun e Lartėsuar, Krijuesin e gjithėsisė, i Cili krijoi ēdo gjė dhe zgjedhjen e bėri sipas dėshirės.
I Lartėsuari Allah krijoi qiejt dhe zgjodhi qiellin e shtatė. Krijoi xhenetet dhe zgjodhi Firdeusin. Krijoi melaiket dhe prej tyre veēoi Xhibrilin, Mikailin, Israfilin. Krijoi njerėzit, por prej tyre pėrzgjodhi besimtarėt, prej besimtarėve dalloi Pejgamberėt dhe prej tė Dėrguarve cilėsoi lart tė Dėrguarin e fundit, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mėshirė pėr mbarė njerėzimin.
Allahu e krijoi tokėn, por Mekėn e Bekuar e bėri tė Shenjtė. Ai krijoi ditėt dhe netėt, por dalloi muajin e Ramazanit nė mesin e muajve, ditėn e xhuma prej ditėve tė tjera, kurse prej dhjetėsheve dhjetė ditėt e para tė muajit Dhul-hixhe.
Muaji Dhul-hixhe ėshtė njėri ndėr muajt e shenjtė tė cilėsuar nga Allahu i Lartėsuar qėkur u krijuan qiejt dhe toka. Krijuesi i Madhėruar thotė:

إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنْفُسَكُمْ

“Vėrtet qė numri i muajve tek Allahu ėshtė dymbėdhjetė muaj nė vit, ashtu siē u urdhėrua nga Allahu ditėn kur Ai krijoi qiejt dhe tokėn; nga kėta, katėr janė tė shenjtė. Kjo ėshtė feja e drejtė dhe mos i bėni padrejtėsi vetes suaj nė ta dhe luftoni kundėr mushrikėve tė bashkuar siē ju luftojnė edhe ata juve tė bashkuar, por dijeni se Allahu ėshtė me muttekunėt
(tė pėrkushtuarit ndaj Allahut nė besimin e pastėr islam) (Teube, 36)

Po ashtu, edhe Muhamedi salallahu alejhi ue selem na tregoi muajt e shenjtė duke na treguar:

إِنَّ الزَّمَانَ قَدْ اسْتَدَارَ كَهَيْئَتِهِ يَوْمَ خَلَقَ اللَّهُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ السَّنَةُ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ثَلَاثٌ مُتَوَالِيَاتٌ ذُو الْقَعْدَةِ وَذُو الْحِجَّةِ وَالْمُحَرَّمُ وَرَجَبُ ‏ ‏مُضَرَ ‏ ‏الَّذِي بَيْنَ جُمَادَى وَشَعْبَانَ.

“Viti e bėn rrotullimin nė njė formė tė njėjtė qė kur Allahu krijoi qiejt dhe tokėn, viti ka dymbėdhjetė muaj dhe katėr prej tyre janė tė shenjtė, tre janė (vijnė) radhazi, si: dhilkade, dhilhixhe dhe muharrem, ndėrsa rexhebi gjendet mes xhumades dhe shabanit.”
(Transmeton Buhariu)

Tė nderuar muslimanė!
Dhjetė ditėt e muajit hėnor tė Dhul-hixhes kanė vlerė tė madhe tek Allahu i Lartėsuar, sepse ėshtė njė dhjetėshe e bekuar. Allahu i Lartėsuar betohet pėr ditėt dhe netėt duke thėnė:

وَالْفَجْرِ. وَلَيَالٍ عَشْرٍ. وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ.

“Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt! Pasha ēiftin dhe pasha tekun!” (Fexhr, 1-3)
Mendimi i shumicės sė ulemave ėshtė se dhjetė netėt pėr tė cilėt Allahu betohet kėtu janė dhjetė netėt e Dhul-hixhes. Nga Suneti mėsojmė se Muahmedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė:

ما العمل في أيام أفضل من هذه العشر" قالوا: ولا الجهاد؟ قال: "ولا الجهاد إلا رجلٌ خرج يخاطر بنفسه وماله فلم يرجع بشيء

“Nuk ka ditė nė tė cilat vepra e mirė ėshtė mė e dashur tek Allahu sesa nė kėtė ditė (tė Dhul-hixhes) I thanė: “As xhihadi?” Tha: “As xhihadi, pėrveē nėse del ndokush vetė dhe me pasurinė e vet dhe nuk kthehet me asgjė.” (Transmeton Buhariu)
Po ashtu, Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė:

ما من أيام أعظم عند الله سبحانه ولا أحب إليه العمل فيهن من هذه الأيام العشر. فأكثروا فيهن من التهليل والتكبير والتحميد

“Nuk ka ditė qė vepra tė jetė mė madhėshtore dhe mė e dashur tek Allahu sesa kėto dhjetė ditė, prandaj sa mė shumė shqiptoni tehlil (La ilahe il-lall-llah), tekbir (Allahu ekber) dhe tahmid (El-hamdu lil-lah) (Transmeton Ahmedi)

Tė nderuar besimtarė!
Le t’i kujtojmė sė bashku disa veprime qė mund t’i bėjmė dhe me anė tė tyre tė fitojmė kėnaqėsinė dhe faljen e Allahut tė Lartėsuar:
-pendimi nga tė gjitha gjynahet (teube), sepse mėkatet janė shkak i largimit nga mėshira e Allahut;
-shtimi i veprave tė mira, i ibadeteve tė tjera vullnetare, i urdhėrimit nė tė mirė dhe i ndalimit nga e keqja;
-kryerja e haxhit, qė ėshtė ndėr veprat mė tė mira;
-madhėrimi i Allahut tė Lartėsuar nė kėto ditė ėshtė ndėr adhurimet mė tė dashura tek Allahu i Lartėsuar;
-agjėrimi i Ditės sė Arafatit, me tė cilėn Allahu i Lartėsuar i fal mėkatet e dy viteve. Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė:

صيام يوم عرفه أحتسب على الله أنه يكفر السنة التي قبله والسنة التي بعده

“Agjėrimi i ditės sė Arafatit, shpresoj se Allahu pėr tė i fal mėkatet e njė viti para dhe tė njė viti pas.” (Transmeton Muslimi)

Tė nderuar besimtarė!
Shfrytėzojini kėto ditė me adhurimet e ndryshme. Vetėm me kėto porosi dhe kėshilla do ta fitoni mėshirėn dhe kėnaqėsinė e Allahut tė Lartėsuar.
 

Pėrgatiti: Ulvi Fejullahu
7.12.2007

                                              www.klubikulturor.com