Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gusli (Larja)

Pėrkufizimi i guslit

Fjala gusl nė gjuhėn arabe do tė thotė pastrim, larje, kurse nė terminologjinė e sheriatit do tė thotė “pėrshkimi ose pėrgjithėsimi i trupit me ujė”.
Gusli (pastrimi) ėshtė i vėrtetuar me Kuran. Allahu i Lartėsuar thotė: “Nėse jeni xhunubė (tė papastėr), merrni gusl (pastrohuni)
1

Kur ėshtė vaxhib larja
Gusli ėshtė i domosdoshėm nė kėto raste:
1– Dalja e spermės nė gjumė apo duke qenė zgjuar, ngase Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Duhet larė kur tė dalė sperma.”
2
Kurse, Ummu Seleme radijallahu anha tregon se Ummu Sulejme radijallahu anha ka thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, me tė vėrtetė Allahu nuk turpėrohet prej sė vėrtetės. A thua vallė gruaja duhet larė kur tė ėndėrrojė?” Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha: “Po, nėse sheh ujė (gjurmė)
3
Nė kėtė nuk ka pajtim te dijetarėt, por janė disa situata pėrkitazi me daljen e spermės tė cilat duhen sqaruar mė konkretisht:
a) Nėse sperma del pa epsh, por pėr shkak tė sėmundjes (si ftohja) ose ndonjė ērregullim, atėherė nuk ėshtė i detyruar gusli, pasi kushtėzohet qė sperma tė dalė me epsh, pastaj tė dalė me vrull dhe qė njeriu pas kėsaj tė ndiejė lodhje dhe molisje.
b) Nėse sheh ėndėrr, por nuk i kujtohet se ka pasur orgazėm dhe nuk sheh lagėshtirė ose shenja nė rroba, atėherė nuk ėshtė i obliguar gusli. Ibėn Mundhiri nė kėtė pėrcjell konsensus (ixhma). Gjithashtu, nė kėtė aludon edhe hadithi i sipėrpėrmendur i Umi Selemes: “... Po (duhet tė pastrohet gruaja), nėse sheh ujė (gjurmė)
4
c) Nėse zgjohet dhe sheh lagėshtirė, por nuk i kujtohet se ka parė ėndėrr, atėherė janė tri mundėsi:
-nėse vėrtetohet se uji ėshtė spermė, merr gusl, pasi ėshtė mė se e mundur qė kjo tė ndodhė pėr shkak tė orgazmės e jo tė ndonjė shkaku tjetėr;
-nėse vėrtetohet se nuk ėshtė spermė, por diēka tjetėr (urinė apo medhiu), atėherė nuk lahet, por i mjafton ta pastrojė vendin dhe rrobat e tė marrė abdest;
-nėse nuk e vėrteton as njėrėn e as tjetrėn, atėherė ėshtė mė e drejtė tė pastrohet, edhe pse Muxhahidi dhe Katade kanė thėnė se nuk ėshtė obligativ pėr tė gusli.
5
2- Kontakti seksual, edhe pse nuk ka ejakulim. Ebu Hurejra radijallahu anhu thotė se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur ndokush ulet nė mes tė katėr gjymtyrėve dhe kryen aktin seksual, ėshtė bėrė larja e obliguar, edhe pse nuk ka ejakulim.”
6
Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė takohen dy sunetimet
7, obligohet larja.”8
Mirėpo kėtu duhet ta kemi tė qartė se vetėm prekja e dy organeve nuk detyron larjen, por kushtėzohet qė organi i mashkullit tė depėrtojė nė organin e femrės pėr tė qenė i detyruar gusli dhe kjo ėshtė me konsensusin (ixhmanė) e tė gjithė ulemave dhe kėshtu ėshtė komentuar hadithi i mėsipėrm.
3- Ndėrprerja e menstruacioneve: Aishja radijallahu anhu thotė: “Resulullahu salallahu alejhi ue selem i ka thėnė bijės sė Hubejshit: “Kur tė vijė menstruacioni, lėre namazin e kur tė dalėsh nga ajo gjendje, lahu dhe falu.”
9
4- Pas lehonisė dhe kjo ėshtė sikurse menstruacionet. Nė kėtė bazohemi nė ixhmanė e dijetarėve islamė.
Pėr kėto katėr raste fukahatė (juristėt islamė) nė pėrgjithėsi janė tė pajtimit se ėshtė i obliguar gusli. Ekzistojnė edhe dy raste tė tjera, ku disa dijetarė kanė thėnė se gusli ėshtė obligativ:
1. Vdekja: Disa dijetarė kanė thėnė se kur njeriu vdes, para varrimit ėshtė obligim tė pastrohet, duke argumentuar se Resulullahu, paqja dhe bekimi qofshin mbi tė, i urdhėroi shokėt e tij ta pastrojnė personin i cili kishte vdekur nė haxh, pastaj edhe rasti kur i urdhėroi disa gra qė pastronin bijėn e tij salallahu alejhi ue selem, qė ta pastrojnė atė tre, pesė, apo shtatė herė.
10
E sakta ėshtė se vdekja ėshtė shkak qė detyron guslin, por detyrimi nė kėtė rast kthehet te tė gjallėt, sepse i vdekuri nuk ka detyrime prej ēastit tė vdekjes sė tij, por tė gjallėt e kanė detyrim qė t`i lajnė tė vdekurit e tyre, pasi Resulullahu salallahu alejhi ue selem ka urdhėruar kėshtu.
2. Islami: Kur njeriu e pranon Islamin dhe bėhet musliman, disa nga dijetarėt kanė thėnė se ai e ka obligim tė pastrohet duke argumentuar me hadithin e Kajs Ibėn Amirit, se Resulullahu, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, e urdhėroi atė tė pastrohet, pasi e pranoi Islamin.
11
Disa tė tjerė kanė thėnė se nuk ėshtė obligim, por ėshtė sunet, duke sqaruar se nuk ka ndonjė urdhėr tė pėrgjithshėm nė kėtė, pasi shumė nga sahabėt e pranonin Islamin dhe nuk i urdhėronte i Dėrguari, paqja bekimi i Allahut dhe qofshin mbi tė, tė merrnin gusl. Sido qė tė jetė, nė kėtė rast ka mospajtim te dijetarė dhe dispozita sillet rreth obligueshmėrisė apo se ajo ėshtė e preferuar. Allahu e di mė sė miri.

Kur ėshtė mustehab larja
1- Larja nė ditėn e xhumasė, pėr tė cilėn disa nga ulematė kanė thėnė se ėshtė vaxhib dhe sjellin argumente, por e sakta ėshtė tė thuhet se larja ditėn e xhuma ėshtė sunet i fortė (sune muekede) dhe nuk ėshtė mirė tė lihet, posaēėrisht tė bėhet praktikė lėnia e saj.
2- Larja pas ēdo akti seksual. Ebu Rafiu transmeton se njė natė Resulullahu salallahu alejhi ue selem i vizitoi tė gjitha gratė e ti dhe lahej pas ēdo akti. I thashė: “O i Dėrguar i Allahut, pėrse nuk lahesh nė fund njė herė?” Ai salallahu alejhi ue selem tha: “Kėshtu ėshtė mė mirė dhe mė pastėr.”
12
3- Larja pas alivanosjes. Aishja radijallahu anha thotė: “Kur u sėmur Resulullahu salallahu alejhi ue selem, pyeti: “A janė falur njerėzit?” I thamė: “Jo, po tė presin ty, o Resulullah”, e ai salallahu alejhi ue selem tha: “Mbusheni kovėn me ujė.” Aishja radijallahu anha tha: “Ia mbushėm kovėn me ujė, e ai salallahu alejhi ue selem u la dhe shkoi pėr t’u falur, mirėpo u alivanos. Kur erdhi nė vete, tha: “A janė falur njerėzit?” I thanė: “Jo, po tė presin ty, o Resulullah.” E Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha: “Ma mbushni njė kovė me ujė.” E ne ia mbushėm, u la Resulullahu salallahu alejhi ue selem dhe shkoi qė tė falet, por sėrish u alivanos. E, kur erdhi nė vete tha: “A janė falur njerėzit?” I thanė: “Jo, po tė presin ty o Resulullah”, e pastaj tha qė Ebu Bekri tė dalė imam.”
13
4- Larja pėr dy Bajramet dhe nė ditėn e Arafatit. Transmeton Shafiu radijallahu anhu nga Zadhani, i cili thotė: “Njė njeri e pyeti Aliun radijallahu anhu pėr larjen dhe ai i tha: “Lahu pėr ēdo ditė, nėse ke mundėsi”, e ai i tha: “Jo, po tė pyes pėr larjen qė ėshtė larje”, e Aliu radijallahu anhu i tha: “Ditėn e Xhumasė, ditėn e Arafatit, ditėn e Bajramit tė Kurbanit dhe tė Fitėr Bajramit.”
5– Larja pėr atė qė lan tė vdekurin. Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush tė lajė xhenazen, le tė lahet.”
14
6- Larja para veshjes sė ihramit pėr haxh ose umre. Zejd Ibn Thabiti radijallahu anhu thotė: “E kam parė Resulullahun salallahu alejhi ue selem duke i hequr tė gjitha rrobat pėr tė veshur ihramin dhe u la.”
15
7- Larja pėr tė hyrė nė Mekė. Abdullah Ibn Umeri radijallahu anhu asnjėherė nuk ka hyrė nė Mekė e tė mos jetė ndalur nė Dhu-Tuva, derisa e takonte mėngjesi. Lahej e pastaj hynte nė Mekė dhe thoshte: “Kėshtu ka vepruar Resulullahu salallahu alejhi ue selem.”
16
8– Larja nė ditėn e Arafatit, duke u bazuar nė hadithin e lartpėrmendur tė Aliut radijallahu anhu.

Kushtet e larjes
-Nijeti, duke u mbėshtetur nė hadithin e tė Dėrguarit tė Allahut salallahu alejhi ue selem: “Ēdo vepėr vlerėsohet sipas nijetit.”
-Larja e trupit nė tėrėsi, duke futur kėtu edhe gojėn dhe hundėn.

Forma e larjes
Aishja radijallahu anhu thotė: “Resulullahu salallahu alejhi ue selem, kur lahej nga xhunubllėku, fillonte me larjen e duarve, pastaj merrte ujė me dorėn e djathtė dhe gjuante nė tė majtėn, pastaj lante organin, pastaj merrte abdest si pėr namaz, pastaj merrte ujė dhe e hidhte nė kokė duke futur gishtat nė rrėnjėt e flokėve. E, kur e shihte se e kishte fėrkuar tėrė kokėn, hidhte tre grushte ujė nė kokė, pastaj hidhte nė tėrė trupin e pastaj e lante tėrė trupin.”
17

Pastrimi i femrės
Kur gruaja lahet nga xhunubllėku, nuk detyrohet t’i zgjidhė gėrshetat e flokėve, por kur tė lahet nga menstruacioni, obligohet t’i zgjidhė. Ummu Seleme radijallahu anha thotė: “O i Dėrguar i Allahut, unė i bėj flokėt gėrshet, kurse kur lahem nga xhunubllėku i zgjidh.” Muhamedi salallahu alejhi ue selem i tha: “Jo, s’ka nevojė, tė mjaftojnė tre grushte ujė e pastaj tė lash krejt trupin dhe kėshtu pastrohesh.”
18
Aishja radijallahu anhu thotė se Esmaja e ka pyetur Resulullahun salallahu alejhi ue selem pėr larjen pas menstruacioneve dhe ai ka thėnė: “Merr ujė dhe sidėr, pastaj merr abdest mirė, pastaj hidh ujė nė kokė dhe fėrkoje mirė, derisa tė arrijė deri tek rrėnjėt e flokėve e pastaj hidh ujė mbi to, pastaj merre njė leckė tė parfumuar dhe pastrohu me tė.” Esmaja tha: “Si tė pastrohem me tė?” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: “Subhanallah, pastrohu me tė.” Aishja radijallahu anha tha: “Sikur (ajo) tė fshehė kėtė, e ai salallahu alejhi ue selem pastaj tha: “Pastroje me tė gjakun, ku ka dalė (gjurmėt)
E unė (Aishja) e pyeta pėr xhunubllėkun dhe ai mė tha: “Le tė marrė ujė dhe le tė marrė mirė abdest, pastaj hedh ujė mbi kokė derisa tė arrijė uji nė rrėnjėt e flokėve, pastaj i hedh ujė tėrė trupit.”
19
Ky hadith njėherazi qartėson edhe dallimin mes larjes sė gruas e cila lahet pas menstruacionit dhe asaj qė lahet nga xhunubllėku. Ajo qė lahet nga menstruacionet duhet tė fėrkohet dhe tė pastrohet mė tepėr sesa ajo qė lahet nga xhunubllėku e gjithashtu duhet qė t’i zgjidhė gėrshetat. Nė esencė, duhen zgjidhur gėrshetat pėr tė arritur uji nė rrėnjėt e flokėve, mirėpo sheriati ua ka lehtėsuar grave, ngase larja nga xhunubllėku ndodh mė shpesh dhe me kėtė shkakton vėshtirėsi, qė nuk ndodh me rastin e menstruacioneve, qė u vijnė njė herė nė muaj.
20

Shėnim:
Lejohet qė burrė e grua tė lahen sė bashku nė njė vend dhe tė shikojnė auretin e njėri-tjetrit, duke u bazuar nė thėnien e Aishes radijallahu anha: “Lahesha me Resulullahun salallahu alejhi ue selem prej njė ene duke qenė xhunubė (qė tė dy).”
21

Ēfarė i ndalohet xhunubit
Xhunub ėshtė gjendja pas orgazmės gjatė marrėdhėnieve seksuale, qoftė pėr mashkullin apo femrėn. Nė kėtė rast personit nė fjalė i ndalohen disa gjėra:

1. Namazi
2. Tavafi rreth Qabes
3. Prekja e Mus`hafit

Ndalimi kėtyre gjėrave ėshtė me pajtueshmėrinė e katėr imamėve dhe nė kėtė kanė kundėrshtuar vetėm Dhahiritė sa i pėrket prekjes sė mus`hafit, por e drejta ėshtė nė anėn e shumicės, pasi me kėtė madhėrohet fjala e Allahut tė Lartėsuar.

4. Leximi i Kuranit
Nė kėtė ka komente nga ulematė, por, duke mos u zgjeruar, themi se sa i pėrket leximit tė Kuranit pėr xhunubin, nėse me lexim ka pėr qėllim kryerjen e adhurimit tė njohur (pra tė ulet dhe tė lexojė Kuran), ėshtė i ndaluar. Ky qėndrim ėshtė zgjedhur nga njė numėr i madh i ulemave dhe duket tė jetė mė i qėlluari. Mirėpo nėse xhunubi pėrmend ndonjė pjesė tė ajetit si lutje, atėherė lejohet tė thotė p.sh. Bismilah, Elhamdulilah, Subhanallah... etj., kur ėshtė nė situata ku thuhen kėto lutje. Allahu e di mė sė miri!

5. Qėndrimi nė xhami
Kėshtu kanė thėnė shumica e ulemave, por, duke i pasur parasysh tė gjitha transmetimet nė lidhje me kėtė, themi se nėse qėndrimi ėshtė i detyruar, atėherė lejohet, pasi transmetohet se njė grup sahabėsh tė rinj banonin nė xhami dhe ėshtė e mundur qė ata tė bėheshin xhunubė gjatė fjetjes. Allahu e di mė sė miri.


Alaudin Abazi
28.9.2007

1 Suretu Maide, 6.
2 Shėnon Muslimi.
3 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
4 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
5 Shejhu Muhamed Salih Ibėn Uthejmin, Allahu e mėshiroftė, rreth mundėsisė sė  tretė ka thėnė se nė qoftė se ka pasur ngacmim seksual para gjumit, atėherė nuk ka nevojė tė pastrohet, pasi ajo ėshtė medhiu, i cili del pėr shkak tė ngacmimit. Kurse nėse nuk ka pasur ngacmim, atėherė do tė ishte mė e drejtė tė lahet, pasi ajo ėshtė mė se e mundur tė jetė spermė, pasi medhiu nuk del pa ngacmim paraprak. “Sherhul Mumti” vėll.1, f. 336.
6 Shėnon Muslimi.
7 Dy organet seksuale.
8 Shėnon Ahmedi dhe tė tjerėt hadithi ėshtė i saktė.
9 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
10 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
11 Shėnon Ebu Daudi, Nesaiu, Tirmidhiu, Ahmedi dhe Shejh Albani e cilėson hadithin si tė saktė. 
12 Shėnon Ibn Maxheh dhe Davudi.
13 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
14 Shėnon Ibn Maxhe.
15 Shėnon Tirmidhiu.
16 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
17 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.
18 Shėnon Muslimi.
19 Shėnon Muslimi
20 “Tehdhib Suneni Ebi Davud”, tė Ibn Kajjimit, 1/166-167.
21 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

                                         www.klubikulturor.com