Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Atė qė e dua pėr vete ua dėshiroj tė tjerėve

Falėnderimet dhe lavdėrimet janė pėr Allahun, Zotin e gjithė botėve. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, ndėrsa udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar besimtarė!

Islami i ka edukuar bijtė e vet qė ata ta ndiejnė thellė ndjenjėn e unitet, vėllazėrisė, afėrsisė, dashamirėsisė, respektit, sepse ata i takojnė njė umeti islam dhe po nė kėtė Islam kanė thirrur tė gjithė tė dėrguarit e Allahut qė nga Ademi (alejhi selam) e deri te Muhamedi (salallahu alejhi ue selem). Allahu i Lartėsuar nė Kuran ka thėnė:

‘’Kjo fe (Islami) ėshtė e juaja dhe ėshtė e vetmja fe (e shpallur), kurse Unė jam Zoti juaj, pra mė adhuroni vetėm Mua.’’Enbija, 92.

Edhe hadithet, thėniet profetike, janė tė shumta qė e ushqejnė besimtarin me ndjenjėn e vėllazėrisė dhe dashamirėsisė. Muslimanėt duhen tė jenė si njė trup dhe tė dashur me njėri-tjetrin, sepse kėshtu realizohet vėllazėrimi i sendėrtuar mbi bazat e imanit.

Padyshim qė tua dėshirosh tė tjerėve atė qe ke nė qejf pėr vete, ėshtė parim nė Islam, madje kjo ėshtė edhe pjesė plotėsuese e besimit. Ai i cili nuk ėshtė i stolisur me kėtė cilėsi, edhe besimi i tij ėshtė i mangėt. Nė vazhdim po ndaj vetėm disa hadithe qė sė bashku t’i kujtojmė apo t’i rikujtojmė.

Muslimi transmeton hadithin nga Ebu Hurejra se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Nuk do tė hyni nė xhenet, derisa tė besoni dhe nuk do tė besoni, derisa tė duheni ndėrmjet jush. A doni t’ju udhė­zoj pėr diēka qė, nėse i pėrmbaheni, do tė duheni nė mes vete? Atė­herė, jepni ndėrmjet vete selam!”

Po ashtu, transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra ku Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Allahu i Madhėruar Ditėn e Gjykimit do tė tho­tė: ‘Ku janė ata qė janė dashur nė emėr tė Madhėrisė Sime? Sot do t’i vendos nėn hijen Time, nė ditėn ku nuk do tė ketė hije (mbroj­tje) tjetėr pėrveē hijes Sime.’”

Gjithashtu, transmeton Buhariu dhe Muslimi po nga Ebu Hurejra hadithin e njohur ‘’Shtatė lloje (grupe) tė njerėzve qė do tė jenė nėn mbrojtjen e Allahut tė Lartėsuar nė Ditėn e Kiametit’’. Njėra nga kėto grupet ėshtė: “..Dy njerėz tė ci­lėt duhen nė emėr tė Allahut, janė shoqėruar dhe tė tillė kanė mbe­tur deri nė ndarje (vdekje).”

Tė nderuar muslimanė!

Dėshiroja tė tjerėve atė qė e dėshiron pėr vete, nėse dėshiron ta fitosh kėnaqėsinė e Krijuesit tėnd, nė kėtė botė dhe botėn tjetėr. Po ashtu, nuk duhet harruar qė besimi ėshtė i lidhur ngushtė me respektin ndaj njėri-tjetrit, ku edhe finalizon ēdo gjė nė xhenetin e Allahut tė Lartėsuar.

Nėse e synojmė xhenetin, atėherė duhet t’ia dėshirojmė vėllezėrve besimtarė ēdo tė mirė dhe sukses.

Tė nderuar besimtarė!

Nuk ėshtė i vėshtirė definimi i asaj se ēka ėshtė e mirė dhe e kėndshme. Nė Islam e mirė ėshtė: ēdo gjė, qoftė fjalė apo vepėr, qė Allahu i Lartėsuar ėshtė i kėnaqur; pra konsiderohet e mirė.

Ēdo njėri prej nesh duhet tė angazhohet qė ēdo tė mirė qė e bėn jetėn tė lumtur nė suaza tė besimit, t’ua mėsojė tė tjerėve. Kjo realizohet nė shumė segmente, por nė vazhdim po sinjalizojmė vetėm nė disa prej tyre:

-        Dėshiroja tė tjerėve sinqeritetin, duke e ditur se ēdo vepėr a qėndrim shpėrblehet sipas qėllimit dhe Allahu i Lartėsuar shikon vetėm zemrat. Allahu i Lartėsuar nė Kuran ka thėnė: “E duke qenė se ata nuk ishin tė urdhėruar me tjetėr, pos qė ta adhuronin Allahun me njė adhurim tė sinqertė ndaj Tij, qė tė largohen prej ēdo besimi tė kotė, ta falin namazin, tė japin zekatin, se ajo ėshtė feja e drejtė. ” Bejine, 5.

-        Dėshiroja tė tjerėve pendimin nga mėkatet dhe kėrkimin e faljes prej Allahut tė Lartėsuar, sepse Ai ėshtė Falės i ēdo mėkati. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Dhe qė tė kėrkoni falje nga Zoti juaj dhe tė pendoheni.” Hud, 3.

-        Dėshiroja besimtarėve durimin dhe qėndrueshmėrinė, e cila realizohet duke falur namazin. Kjo tregon seriozitetin dhe disiplinėn qė e ushtron besimtari ndaj Krijuesit Allah. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “...Vetėm ata qė janė tė durueshėm realizojnė shpėrblim tė pakufizuar.” Zumer, 10.

-        Dėshiroja besimtarėve frikėrespektin ndaj Allahut, duke ia mėsuar lutjen e njohur tė Muhamedit (salallahu alejhi ue selem):O Zo­ti im, unė tė lutem Ty (pėr udhėzim), pėr devotshmėri.’’ Transmeton Muslimi.

-        Dėshiroja dhe mėsoja besimtarėve drejtėsinė qė ata tė shkojnė vetė rrugės sė drejtė dhe tė jenė tė paluhatur dhe tė vendosur nė besimin e drejtė dhe nė tė drejtat jetėsore. Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Ti shko rrugės sė drejtė, siē je urdhėruar.”  Hud, ll2

Tė nderuar besimtarė!

Pse tė jemi tė rezervuar ndaj tė tjerėve, tė bėhemi zemėrgjerė dhe ēdo mirėsi t’ia dhurojmė besimtarėve. Pse tė kemi urrejtje dhe xhelozi, egoizėm dhe urrejtje, me gjėra tė tilla asgjė nuk arrijmė. Mos u frikėsoni dhe mos u bėni koprracė, Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “Thuaj! Sikur t’i kishit depot e begative tė Zotit tim, nga frika se po shpenzohen, do tė bėheni koprracė; njeriu ėshtė dorėshtrėnguar.” Isra, 100.

Tė jemi zemėrgjerė nė fjalė dhe vepra tė mira, udhėzime dhe sugjerime, kėshilla dhe miratime, pėrkrahje dhe mbėshtetje. Kėto tė mira qė t’i ka dhuruar  Allahu i Lartėsuar, pėrdori duke e dėshiruar ēdo tė mirė njerėzimit, Allahu i Lartėsuar ka thėnė: “A u kanė zili atyre njerėzve pėr atė qė Allahu u dha nga mirėsitė e Tij?’’ Nisa, 54.

Tė nderuar besimtarė!

Kėto kėshilla po ua dėshiroj tė gjithėve, sepse i dua pėr vete. Merrni kėto udhėzime dhe mėsime, nėse dėshironi tė jeni tė lumtur. E pėrmbyll me hadithin kudsi:

“.. O robėrit e mi, sikur tė parėt tuaj dhe tė fundit tuaj, e gjithashtu edhe (tė parėt dhe tė fundit) prej xhinėve tė ngriheni nė njė vend dhe tė mė luteni, Unė do t'i pėrgjigjem lutjes tė ēdonjėrit prej jush, e kjo nuk do ta pakėsojė atė qė kam Unė, as aq (ujė) sa mund tė merr gjilpėra prej detit.

O robėrit e mi, kėto janė veprat tuaja, tė cilat tek Unė janė tė ruajtura dhe tė llogaritura, e pėr to Unė do t'ju shpėrblej. Pra, ai qė gjen mirė le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa ai qė gjen keq le tė mos e fajėsojė askėnd, pėrveē vetvetes.’’  Transmeton Muslimi

 

Falėnderimi i takon Allahut, Krijuesit tė gjithėsisė.

Ulvi Fejzullahu

15.12.2006

Bujanoc

                                              www.klubikulturor.com