Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Njeriu i parė

بسم الله الرحمن الرحيم

Falenderimet dhe lavdėrimet janė vetėm pėr Allahun. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

Tė nderuar muslimanė!

Porosia ime, pėr veten dhe pėr ju ėshtė qė tė jemi tė devotshėm, ta kemi frikė Allahun e Lartėsuar.

Njėra ndėr standardet e imanit ėshtė besimi nė tė gjithė pejgamberėt e Allahut tė Lartėsuar. Ai qė nuk pėrfill kėtė degė tė besimit ka mohuar atė qė i ka zbritur Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!).

إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ وَيُرِيدُونَ أَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَرُسُلِهِ وَيَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَكْفُرُ بِبَعْضٍ وَيُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذَلِكَ سَبِيلاً * أُوْلَئِكَ هُمْ الْكَافِرُونَ حَقّاً وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَاباً مُهِيناً *

“S’ka dyshim se ata qė nuk besojnė Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, dėshirojnė tė bėjnė dallim mes Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij e thonė: ‘Ne i besojmė disa e nuk i besojmė disa tė tjerė e mes kėtij duam tė marrin rrugė.’ Tė tillėt janė jobesimtarė tė vėrtetė e Ne kemi pėrgatitur dėnim tė fortė e nėnēmues pėr jobesimtarėt.”

Tė dėrguarit e Allahut tė Lartėsuar nė tokė janė tė shumtė. Kurani pėrmend 25 prej tyre, tė cilėt kemi pėr obligim t’i besojmė njė nga njė, po edhe tė tjerėt ku Allahu i Lartėsuar e sinjalizon Muhamedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!)

وَرُسُلاً قَدْ قَصَصْنَاهُمْ عَلَيْكَ مِنْ قَبْلُ وَرُسُلاً لَمْ نَقْصُصْهُمْ عَلَيْكَ وَكَلَّمَ اللَّهُ مُوسَى تَكْلِيماً

Dhe (dėrguam) tė dėrguar mė parė qė tė rrėfyem pėr ta dhe tė dėrguar tė tjerė pėr tė cilėt nuk tė rrėfyem. E Musait i foli Allahu me fjalė.”(Nnisa, 164)

Detyrat e pejgamberėve

Detyrat e tyre ishin qė tė jenė nė shėrbim tė tri ēėshtjeve bazė, duke publikuar:

1. Besimin nė Allahun e Lartėsuar  dhe Njėshmėrinė e Tij.

2. Besimin nė Ditėn e Fundit dhe llogarinė pėr veprat e bėra.

3. Qartėsimin e ligjeve tė Allahut tė Lartėsuar qė janė nė favor tė njeriut.

Pra, rroli i pejgamberėve tė Allahut ishte thirrja e njerėzve nė ēdo kohė pėr tė besuar drejt Krijuesin, duke pėrmirėsuar lidhjet mes Allahut dhe robit tė Tij.

Qėllimi i Kuranit nė pėrshkrimin e ngjarjeve tė pejgamberėve

Kurani jep rėndėsi tė veēantė rrėfimit tė ngjarjeve historike duke pėrfshirė debatet dhe diskutimet e popujve tė ndryshėm me pejgamberėt e Allahut tė Lartėsuar, duke pėrfshirė parimet dhe principet e thirrjes islame, gjithashtu, edhe duke e pėrmbajtur Muhamedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!). Allahu i Lartėsuar thotė:

نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ بِمَا أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ هَذَا الْقُرْآنَ وَإِنْ كُنتَ مِنْ قَبْلِهِ لَمِنْ الْغَافِلِينَ

Ne tė sjellim ty (O Muhamed!) tregimet mė tė mira me anė tė shpalljeve Tona tė kėtij Kurani, edhe pse para tij ishe nga tė painformuarit.”(Jusuf, 3)

Qėllimi i tregimeve mė tė mira mbi pejgamberėt e Allahut ėshtė se kjo fe ėshtė vetėm prej Allahut tė Lartėsuar qė nga Nuhi (alejhi selam) deri te Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!)

Kurani kur rrėfen tregimet e pejgamberėve, paraqet qartė materialin historik dhe ndodhitė nė njė stil tė lartė, shtjellon bukur ngjarjen, ilustron rrjedhshėm mendimin, saktėson qėllimin dhe rizgjon ndėrgjegjen, duke lėnė gjurmė tė thellė nė veten dhe ndjenjat e njeriut. Kėshtu, nga fusha historike kalon nė sferėn fetare, duke pėrfshirė: besimin, moralin, edukimin dhe kėshillėn.

Qėllimi ėshtė qė besimtari tė mėsohet dhe tė edukohet, tė pėrgėzohet dhe tė qortohet, tė udhėzohet dhe tė drejtohet.

وَكُلاًّ نَقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَكَ وَجَاءَكَ فِي هَذِهِ الْحَقُّ وَمَوْعِظَةٌ وَذِكْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ

Tė gjitha kėto qė t’i rrėfyem ty (O Muhamed!) nga lajmet e pejgamberėve tė forcojnė zemrėn tėnde dhe nė to ka ardhur e vėrteta e kėshilla, si dhe pėrkujtime pėr besimtarėt.”(Hud, 120)

Besimtarė tė nderuar!

Tregimet mė tė bukura janė tė pejgamberėve me tė cilat Allahu i Lartėsuar ia forcoi zemrėn Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe ia pėrkujtoi besimtarėve tė vėrtetėn e besimit nė Njėshmėrinė e Allahut tė Lartėsuar. Pejgamberėt e Allahut janė shėmbėlltyrė pėr tė gjithė dhe ne duhet tė njihemi me tė dėrguarit e Allahut.

Ne, nė kėtė hytbe do tė njihemi me njeriun e parė, babain e njerėzimit, Ademin (alejhi selam). Sė bashku tė gjithė me njė kėnaqėsi tė veēantė shpirtėrore do ta kujtojmė krijimin dhe pozitėn e lartė tė babait tonė.

Krijimi i Ademit (alejhi selam) dhe ndershmėria e tij

Tregimi i rrėfimit tė krijimit tė Ademit (alejhi selam) fillon me kuvendimin bashkėbisedues mes Allahut tė Lartėsuar dhe engjėjve. Allahu i Lartėsuar i lajmėron engjėjt pėr krijimin e njė zėvendėsi nė tokė dhe qė do tė jetė nė pozitė udhėheqjeje brez pas brezi. Ata u habitėn me kėtė lajm dhe shprehėn reagimin menjėherė duke thėnė: “A do tė krijosh atė qė bėn padrejtėsi dhe derdh  gjak, ndėrsa ne tė madhėrojmė, tė lartėsojmė dhe tė falendėrojmė?!” Allahu i Lartėsuar i pėrgjigjet engjėjve duke i thėnė se Unė di atė qė ju nuk e dini. T’i lexojmė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar nė Suren Bekare, ajeti 30:

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوا أَتَجْعَلُ فِيهَا مَنْ يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لا تَعْلَمُونَ

“Dhe (Pėrkujto o Muhamed!) kur Zoti yt u tha engjėjve: ‘Vėrtetė qė Unė do tė ēoj nė tokė zėvendėsues.’ Ata i thanė: ‘A do tė vendosėsh atje ata tė cilėt bėjnė shkatėrrime dhe derdhin gjak, ndėrsa ne tė madhėrojmė ty me lavdėrime dhe falėnderime dhe tė shenjtėrojmė.’ Ai (Allahu) u tha: ‘E vėrteta ėshtė qė Unė di atė qė ju nuk e dini.’” (Bekare, 30)

Allahu Fuqiplotė nė Kuran na pasqyron elementet e krijimit tė Ademit (alejhi selam) ishte baltė-argjilė e zezė ku edhe merr formėn, pastaj shpirti qė Allahu e ka krijuar dhe kėshtu njeri prej gjaku, mishi dhe ndjenja.

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَراً مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ * فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ *

Dhe (pėrkujto) kur Zoti yt engjėjve u tha: “Unė po krijoj njeriun nga balta e tharė, e zezė e me erė. E kur Unė e pėrsosė atė nė formėn e tij dhe t’i kem fryrė atij shpirtin qė ėshtė krijesė e Imja, atėherė ju bini atij nė sexhde (pėr nderim).” (Hixhėr, 28-29)

Allahu i Lartėsuar na tregon pėr tre nderimet e njohura qė ia bėri Ademit (alejhi selam):

-  E krijoi vetė me duart e Tij.

- Ja dhuroi shpirtin vet Allahu i Lartėsuar.

- Urdhėroi engjėjt pėr sexhde nderimi.

Allahu i Lartėsuar i sfidoi edhe engjėjt me Ademin (alejhi selam) duke ia mėsuar emrat e tė gjitha gjėrave. Kur ani na tregon pėr kėtė ngjarje:

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِكَةِ فَقَالَ أَنْبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَؤُلاء إِنْ كُنتُمْ صَادِقِينَ * قَالُوا سُبْحَانَكَ لا عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ * قَالَ يَا آدَمُ أَنْبِئْهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ فَلَمَّا أَنْبَأَهُمْ بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُلْ لَكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ *

E Ai (Zoti) ia mėsoi Ademit tė gjithė emrat (e sendeve), pastaj ata ua prezantoi engjėjve dhe u tha: ‘Mė tregoni pėr emrat e kėtyre (sendeve tė emėrtuara), nėse jeni tė drejt (nė atė qė mendoni)?’. (Engjėjt) Thanė: ‘Ti je i pa tė meta, ne nuk kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na mėsove Ti. Vėrtetė, Ti je i gjithėdijshmi, i urti!’ (Zoti) Tha: ‘O Adem! Njoftoi ata (engjėjt) me emrat e atyre (sendeve)!’ E kur u tregoi atyre pėr emrat e tyre, (Zoti) tha: ‘A nuk u kam thėnė juve se Unėcmė sė miri e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės dhe mė sė miri e di atė qė ju e publikoni dhe atė qė e mbani tė fshehtė.”(Bekare, 31-33)

Pėrulja e engjėjve

Engjėjt bėn nderim Ademit (alejhi selam) duke kryer urdhėrin e Allahut tė Lartėsuar pėr tė rėnė nė sexhde. Kėtė urdhėr e theu vetėm iblisi nga arroganca dhe mendjemadhėsia. Kur u pyet se pėrse veproi kėshtu, u arsyetua duke thėnė se unė jam krijuar prej zjarri, ndėrsa Ademi nga balta; kėshtu pra, baza e krijimit tim ėshtė mė e mirė. Allahu e mallkoi iblisin deri nė Ditėn e Fundit, pėr shkak tė mendjemadhėsisė.

فَسَجَدَ الْمَلائِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ * إِلاَّ إِبْلِيسَ اسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنْ الْكَافِرِينَ * قَالَ يَا إِبْلِيسُ مَا مَنَعَكَ أَنْ تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِيَدَيَّ أَاسْتَكْبَرْتَ أَمْ كُنتَ مِنْ الْعَالِينَ * قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنِي مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ * قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ * وَإِنَّ عَلَيْكَ لَعْنَتِي إِلَى يَوْمِ الدِّينِ *

Engjėjt, tė gjithė sė bashku i ranė nė sexhde me nderim. Vetėm iblisi qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve. (Allahu) i tha: ‘O iblis! Ēfarė tė pengoi ty tė mos i biesh nė sexhde atij tė cilin Unė e krijova me Dy Duart e Mia? A u bėre kryelartė, apo je prej tė lartėve?’ (Iblisi) tha: ‘Unė jam mė i miri se ai, Ti mė ke krijuar nga zjarri, e atė e krijove nga balta.’ (Allahu) Tha: ‘Dil pra prej tij (xhenetit), ti je i mallkuar!” (Sad 73-77)

Ademi dhe iblisi

Pasi qė iblisi nuk respektoi urdhėrin e Allahun u mallkua dhe ai kėrkoi hapėsirė pėr ta ushtruar aktivitetin e vet duke i humbur njerėzit nga rruga e vėrtetė. Kėrkesėn e tij na e pėrshkruan Allahu i Lartėsuar nė Kuran, njėkohėsisht edhe pėrgjigjen e marrė nga Allahu i Lartėsuar.

قَالَ أَنظِرْنِي إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ * قَالَ إِنَّكَ مِنْ الْمُنظَرِينَ * قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ * ثُمَّ لآتِيَنَّهُمْ مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَنْ شَمَائِلِهِمْ وَلا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ * قَالَ اخْرُجْ مِنْهَا مَذْءُوماً مَدْحُوراً لَمَنْ تَبِعَكَ مِنْهُمْ لأَمْلأَنَّ جَهَنَّمَ مِنْكُمْ أَجْمَعِينَ *

“(Iblisi) Tha: ‘Mė jep kohė deri ditėn kur ringjallen (njerėzit)! (Allahu) Tha: ‘Ti je prej atyre qė u ėshtė dhėnė afat.’ (Iblisi) Tha: ‘Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t’u jem nė prit kundėr atyre nė rrugėn Tėnde tė drejtė.’ Pastaj do t’u sillem atyre pėrball dhe pas shpine, nga e djathta dhe e majta, e shumicėn e tyre nuk do ta gjejsh qė tė falėnderojnė (tė besojnė). (Allahu) Tha: ‘Dil jasht prej tij (xheneti), i pėrbuzur, e i pėrjashtuar. Kush prej tyre (njerėzve) vjen pas teje, Unė kam pėr ta mbushur xhehenemin me ju tė gjithė sė bashku.” (Araf, 14-18)

Pasi pėrfundoi debati, Allahu i Lartėsuar urdhėroi qė Ademi (alejhi selam) me bashkėshorten e vet Havanė qė tė dy tė banojnė nė xhenet dhe t’i shfrytėzojnė tė mirat e tij, tė hanė dhe tė pijnė ēfarė tė dėshirojnė, vetėm se njė peme mos t’i afrohen dhe tė jenė tė kujdesshėm mos tė jenė keqbėrės se mund tė pasoj dėnimi.

Iblisi filloi ta ushtroj aktivitetin duke filluar nga pema e ndaluar

وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنْتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلا مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلا تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنْ الظَّالِمِينَ *فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِنْ سَوْآتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ إِلاَّ أَنْ تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنْ الْخَالِدِينَ * وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنْ النَّاصِحِينَ  * فَدَلاَّهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَنْ تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُلْ لَكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُبِينٌ *

“(Ne i thamė) o Adem, ti dhe bashkėshortja jote banoni nė xhenet, hani nga tė doni e mos iu afroni kėsaj peme, sepse do tė bėheni prej zullumqarėve (tė vetes tuaj). Shejtani i nxiti ata tė dy (i mashtroi), qė t’ua zbulojė atyre pjesėt e turpshme qė kishin tė mbuluara dhe tha: ‘Zoti juaj nuk ua ndaloi juve kėtė pemė, por vetėm qė tė mos bėheni engjėj ose tė pavdekshėm.’ Dhe ju bėri be atyre (duke u thėnė) se unė jam kėshillues pėr ju. Atėherė me mashtrim i zbriti (nė nivel tė palakmueshėm). E kur e shijuan pemėn u zbulua vendturpi i tyre dhe filluan tė mbulojnė atė (duke vėnė gjeth mbi gjeth) nga gjethet e (pemėve tė) xhenetit. Zoti i tyre i thirri (duke u thėnė): ‘A nuk ua ndalova ju dyve atė pemė dhe a nuk ju thashė ju dyve se shejtani ėshtė armik i hapur pėr ju?!’”

Gabimi i Ademit (alejhi selam)

Ademi dhe Havaja harruan se iblisi ishte armiku i tyre dhe kėshtu ranė nė kurth dhe hėngrėn prej pemės sė ndaluar. Ademi (alejhi selam) me bashkėshorten iu lutėn Allahut pėr falje. Ai ia pranoi pendimin dhe kėshtu i zbriti prej xhenetit nė Tokė ku do tė jetojnė dhe do tė vdesin.

قَالا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنْ الْخَاسِرِينَ

Ata tė dy thanė: ‘Zoti ynė! Ne i bėmė tė padrejtė vetvetes, nė qoftė se nuk na falė dhe nuk na mėshiron, ne padyshim do tė jemi prej tė humburve!” (Araf, 23)

فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

E Ademi prej Zotit tė vet pranoi disa fjalė (lutje), prandaj Ai ia fali (gabimin), s’ka dyshim se Ai ėshtė Mėshiruesi, Pendimpranuesi.”(Bekare, 37)

قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ * قَالَ فِيهَا تَحْيَوْنَ وَفِيهَا تَمُوتُونَ وَمِنْهَا تُخْرَجُونَ *

 “(Allahu) tha: ‘Zbritni ju (Ademi, Havaja dhe shejtani), jeni nė armiqėsi mes njėri-tjetrit. Nė tokė ju e keni vendqėndrimin (vendbanimin) dhe pėrjetim deri nė njė kohė. Ai u tha: “Atje (nė tokė) do tė jetoni dhe etje do tė vdisni dhe prej saj do tė nxirreni (do tė ringjalleni).” (Araf, 24-25)

قَالَ اهْبِطَا مِنْهَا جَمِيعاً بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُدًى فَمَنْ اتَّبَعَ هُدَايَ فَلا يَضِلُّ وَلا يَشْقَى

“(Allahu) u tha: ‘Zbritni prej aty (xhenetit nė tokė) tė gjithė, do tė jeni armiq tė njėri-tjetrit (njerėzimi dhe shejtani). Nėse ju vjen te ju udhėzim prej Meje, atėherė kush i pėrmbahet udhėzimit Tim, ai nuk ka pėr tė humbur (nė dynja) e as nuk ka pėr tė dėshtuar (nė jetėn tjetėr).” (Taha, 123)

Tė nderuar vėllezėr!

Ē’mėsojmė nga kjo ngjarje historike?

Allahu i Lartėsuar i tregon Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe besimtarėve pėr tė dhėnat historike tė pejgamberėve tė mė parshėm:

وَكُلاًّ نَقُصُّ عَلَيْكَ مِنْ أَنْبَاءِ الرُّسُلِ مَا نُثَبِّتُ بِهِ فُؤَادَكَ وَجَاءَكَ فِي هَذِهِ الْحَقُّ وَمَوْعِظَةٌ وَذِكْرَى لِلْمُؤْمِنِينَ

Tė gjitha kėto qė t’i rrėfyem ty (Muhamed) nga lajmet e pejgamberėve, janė qė tė forcojnė zemrėn tėnde dhe nė to ka ardhur e vėrteta e kėshilla, si dhe pėrkujtime pėr besimtarėt.”(Hud, 120)

Mėsimet dhe kėshillat qė i dedikohen besimtarėve muslimanė nga kjo ngjarje po i pėrmbledhim nė vazhdim:

·        Nderimi dhe respekti i njeriut

Tregimi i Ademit (alejhi selam) nė Kuran prej fillimi deri nė mbarim ngre lart vlerėn e krijesės njeri dhe orienton qėllimin e krijimit tė tij. Allahu na tregon pėr qėllimin e krijimit qė tė jetė zėvendėsues nė tokė dhe tė luaj rrol konstruktiv nė shoqėrinė njerėzore. E pėrgatiti me tė gjitha mjetet e mundėshme pėr tė mund ta realizoj misionin duke ia mėsuar Ademit (alejhi selam) tė gjitha emrat e sendeve.

Forma tjetėr e respektit u shpreh kur Allahu i Lartėsuar urdhėroi engjėjt pėr tė bėrė sexhden e nderimit. Kėshtu u nderua lloji njerėzor.

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنْ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلاً

“Ne, vėrtet nderuam pasardhėsit e Ademit (njerėzit), u mundėsuam tė udhėtojnė hipur nė tokė e nė det, i begatuam me ushqime tė mira, i vlerėsuam ata (i lartėsuam) ndaj shumicės sė krijesave qė Ne i krijuam.”(Isra, 70)

·        Pasojat e mendjemadhėsisė

Kjo ngjarje na mėson pėr pėrfundimin e keq tė mendjemėdhenjėve. Iblisi kur u bė mendjemadh dhe nuk e pėrfilli urdhėrin e Allahut tė Lartėsuar u mallkua dhe poshtėrua. Mendjemadhi nuk pranon t’i nėnshtrohet tė vėrtetės dhe t’i pranoj sygjerimet prej askujt. Allahu nuk i do mendjemėdhenjtė dhe ata meritojnė ndėshkimin dhe njėkohėsisht nxirren nga grumbulli e besimtarėve dhe grumbullohen nė kopenė e tė mallkuarve.

Mendjemadhėsia  shfaq apo tegon mendjelehtėsinė e njeriut, sa qė tė menēurit thonė: “Aq sa shtohet mendjemadhėsia po aq rritet edhe mendjelehtėsia.”

·        Largohu prej tė keqes

Allahu i Lartėsuar nė kėtė ngjarje na tregoi pėr armiqėsinė e Iblisit ndaj babit tonė, Ademit (alejhi selam) dhe na mėsoi se nėpėrmes pemės sė ndaluar shejtani i mallkuar mashtroi Ademin (alejhi selam) dhe kėshtu pėrjetoi ai pasojat, duke u larguar nga xheneti. Ne jemi bijtė e Ademit (alejhi selam) nėse nuk jemi tė kujdesshėm ndaj kurtheve tė shejtanit do tė jemi viktima, ashtu siē ishte viktimė babai i njerėzimit.

Lufta mes tė mirės dhe tė keqes do tė ekzistojė, por njeriu duhet ta japė provimin duke kėrkuar mbrojtje prej Allahut tė Lartėsuar qė ta ruaj prej dyshimeve tė shejtanit.

Shejtani ėshtė vendburim i sherrit, thirrės dhe organizator i shkatėrrimeve nė tokė. Me mjeshtėri zbukuron tė keqen, shkatėrron familjet, pėrēan vėllezėrit, ndan burrin prej gruas, nė mėnyrė perfekte mbjell armiqėsinė mes grupeve dhe shoqėrive. Allahu na tėrheq vėrejtjen prej shejtanit se ai nuk ėshtė mik dhe dashamir i besimtarėve duke na thėnė:

يَا بَنِي آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمْ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنْ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لا يُؤْمِنُونَ (27)

“O bij tė Ademit! Mos lejoni t’ju mashtrojė kurrsesi shejtani sikurse i nxori prindėrit tuaj nga xheneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qė t’ju dalė nė shesh lakuriqėsia e tyre. Vėrtetė ai dhe shoqėria e tij ju sheh, ndėrsa ju nuk e shihni. Ne i kemi bėrė shejtanėt eulija (miq, shok) tė atyre qė nuk besojnė.”(Araf, 27)

إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ

Vėrtet, ai (shejtani) nk ka kurrfarė fuqie kundėr atyre qė besuan dhe i janė mbėshtetur Zotit tė tyre.”  (Nahl, 99)

Ai i cili e kujton Allahun e Lartėsuar kėrkon mbėshtetje dhe falje prej Tij do tė dominojė e mira mbi tė keqen dhe do tė pėrfshihet nė mėshirėn e Mėshiruesit dhe pendimin e Pendimpranuesit.

فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

“..Prandaj Ai ia fali (gabimin), s’ka dyshim se Ai ėshtė Mėshiruesi, Pendimpranuesi.(Bekare, 37)

Muslimanė tė nderuar!

Pėrjetuam disa momente historike tė njeriut tė parė, babait  tė njerėzimit. Kėto ishin mėsime dhe kėshilla pėr ata qė mendojnė. Sė fundi Allahu im tė lutem me emrat e Tu tė bukur, mė ndihmo tė tė pėrkujtoj, tė tė falenderoj dhe tė tė adhuroj. Unė kėrkoj falje prej Teje.

Hytbe e mbajtur nė Xhaminė e Bujanocit mė18.11.2005

Pėrgatiti:Ulvi Fejzullahu

             
www.klubikulturor.com