Besimi i Sufjan ibn Ujejne1
19.12.2009 15:02:27

Imam Lalekai thotė se e ka lajmėruar Ubejdilah ibn Muhamed ibn Ahmed Teuxhij, i cili ka thėnė se e ka lajmėruar Muhamed ibn Is’hak ibn Tenar, ky ėshtė lajmėruar  nga Abdulaziz ibn Muauijeh, i cili ka thėnė se e ka lajmėruar Muhamed ibn Xhebar Sulemij, i cili thotė se e ka lajmėruar Bekėr ibn Ferexh ebul Ala, ndėrsa ky thotė se e ka dėgjuar Sufjan ibn Ujejnen tė thotė:

“Suneti (akidja) konsiston nė 10 gjėra. Kush i vepron ato e ka plotėsuar besimin dhe kush lė prej tyre ndonjėgjė e ka lėnė sunetin (akiden).

-Pohimi i kaderit.

-Dhėnia pėrparėsi Ebu Bekrit dhe Umerit (Allahu qoftė i kėnaqur prej tyre!).

-Haudi (Keutheri).

-Peshorja (Mizani).

-Ura (Sirati).

-Imani ėshtė fjalė dhe punė.

-Kurani ėshtė Fjalė e Allahut.

-Dėnimi i varrit.

-Ringjallja nė Ditėn e Gjykimit.

-Mosdėshmimi (pėr muslimanėt se ky ėshtė nė zjarr e ky nė xhenet).”

 

Pėrktheu: Erion Sula

_______________________

1 Ai ėshtė Ebu Muhamed Sufjan ibn Ujejne ibn ebi Umran Hilali. U lind nė Kufė nė vitin 107 h. Qė nė moshė tė vogėl filloi tė kėrkojė diturinė e hadithit. Ishte imam, dijetar eminent, zahid dhe i devotshėm. Dijetarėt janė tė pajtimit se ishte imam i vėrtet dhe hadithet qė i transmetonte ai janė tė pėrpikta. Imam Shafiu thotė: “Po tė mos ishte Maliku dhe Sufjani do tė humbej dituria e Hixhazit.” Ndėrsa Ibėn Mehdiu thotė: “Atė qė e gjen te  Sufjan Ibėn Ujejne nga njohuritė rreth Kuranit dhe hadithit, nuk e gjen te Sufjan eth Theuri."  Abdullah ibn Mubareku thotė se ėshtė pyetur Sufjan Theuri pėr Sufjan ibėn Ujejne dhe ai ėshtė shprehur se ai ėshtė njė person qė shembulli i tij nuk mund tė gjindet." Vdiq mė 196 h. Pėr mė tepėr shiko "Sijer alami nubela"


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010