A kam vepruar mirė dhe se a jam unė fajtore pėr atė qė ai s'mund tė ndryshonte fenė?
21.12.2009 20:23:45

Pyetja:

Pėrshėndetje e nderuar redaksi!

Ju shkruaj me shpresė qė Zoti do mė falė pendimin e do tė marr njė pėrgjigje sa mė shpejt nga ju dhe qė do mė bėj tė mos vuaj mė.

Jam njė vajzė. Unė isha e lidhur me njė djalė dhe kalonim shumė mirė. Mirėpo pas 4 muajsh qė u lidha, marr vesh se ai beson nė fe katolike. Kur e mora vesh ishte njė tronditje e madhe pėr mua. Mirėpo vazhdova lidhjen me idenė se do mundohem ta ndryshoj.

Mirėpo fillojė tė mė brente shumė nė shpirt ideja qė ai besonte nė fe katolike. E kisha njė mllef nė shpirt. Nuk mund ta pranoja faktin qė tė rri nė lidhje me tė. Pas njė muaji u ndava dhe i kėrkova qė tė ndryshonte fenė.

Mirėpo ai s'mund tė pranonte se unė po ndahem pėr shkak tė fesė. Mė thoshte qė ti nuk mė do, ke gjetur justifikim fenė. Dhe kėshtu, pasi u ndava, s'mė linte rehat nė telefon. Dhe njė ditė mė thotė se dua tė ndryshoj fenė, mirėpo mė jep kohė, veē dua tė qėndroj me ty. U bashkuam prapė.

Kaluan muaj, ai nuk ndryshonte. Kėshtu ndodhi 3 herė duke u ndarė dhe duke u bashkuar sepse ai mė premtonte se do tė ndryshonte. Nė fund vendosa tė mos i kthehem mė, edhe pse e doja nė tė vėrtetė shumė dhe po vuaj.

Por e pashė kėshtu mė mirė. Dua tė di se a kam vepruar mirė dhe se a jam unė fajtore pėr atė qė ai s'mund tė ndryshonte fenė, ndoshta s'dija ta ndihmoja sepse s'kisha shumė njohuri, mirėpo e kam lutur qė tė shkonim te njerėz qė dinė, por ai s'pranonte apo s'ka dashur i madhi Zot qė ai tė ndryshojė. Dhe besoj qė Zoti do mė falė gjynahet qė kam bėrė me tė.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sė pari, motėr, duhet ta dish se tė kalosh me ndonjė mashkull jashtė martese ėshtė prej gjynaheve tė mėdha dhe tani elhamdu lilah qė je penduar nga kjo vepėr dhe Allahu ta pranoftė pendimin. Allahu xh.sh. dyert e pendimit i ka tė hapura pėrgjithmonė pėr kėdo.

Allahu xh.sh. thotė: "Thuaj: "O robėrit e Mi, qė i keni bėrė keq vetes me gjynahe, mos e humbni shpresėn nė mėshirėn e Allahut! Allahu, me siguri, i fal tė gjitha gjynahet." (Zumer, 53)

"Ai e pranon pendimin e robėrve tė Vet, i fal gjynahet dhe i di tė gjitha ēfarė punoni ju." (Shura, 25)

"A nuk e dinė ata se Allahu ėshtė Ai qė pranon pendimin dhe bamirėsinė nga robėrit e Vet?" (Tevbe, 104)

Ti shumė mirė ke vepruar nė kėtė rast sepse nuk i lejohet njė muslimaneje tė martohet me njė jobesimtar. Allahu xh.sh. thotė: "O ju qė besuat, kur t'ju vijnė besimtaret e shpėrngulura (prej Mekės), provoni besnikėrinė e tyre, ndonėse Allahu di mė sė miri pėr besimin e tyre; nėse vėrtetoni se ato janė besimtare, atėherė mos i ktheni ato te jobesimtarėt, sepse as ato nuk janė tė lejuara pėr ta e as ata nuk janė tė lejuar pėr to." (El Mumtehine, 10)

Dhe thotė: "Mos u martoni as me idhujtarė deri qė ata tė besojnė (Zotin). Njė rob besimtar ėshtė mė i vlefshėm se idhujtari edhe nėse ai ju mahnit. Ata ju ftojnė pėr nė zjarr, e Allahu me mėshirėn e Vet ju fton pėr nė xhenet." (El Bekare, 221)

Mė mirė ėshtė qė tė vuash tani sesa tė vuash tėrė jetėn duke i shikuar fėmijėt e tu duke u kryqėzuar apo tė vuash nė xhehenem.
Allahu tė forcoftė nė rrugėn e Tij dhe ta zėvendėsoftė atė mashkull me ndonjė shumė mė tė mirė se ai.

 

Eroll Nesimi
5.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010