Ēfarė duhet lexuar prej dhikrit tė mėngjesit dhe tė mbrėmjes gjatė kohės sė ciklit menstrual?
21.12.2009 19:03:57

Pyetja:

Eselamu alejkum! Ēfarė duhet lexuar prej dhikrit tė mėngjesit dhe mbrėmjes gjatė kohės sė ciklit menstrual? A bėn tė lexohen suret Ihlas, Felek, Nas, Ajetul Kursinė? Ēka lejohet tė lexohet gjatė kėsaj kohe? Allahu ju shpėrbleftė me xhenetin Firdeus!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Kur kemi folur rreth asaj se ēfarė i lejohet femrės tė lexojė gjatė ciklit menstrual, kemi sqaruar se shumica e ulemave
i pėrmbahen mendimit se nuk lejohet pėr tė leximi i Kuranit. Nė fund tė temės kemi thėnė se argumentet e pėrgjithshme nuk vėrtetojnė ndalimin e femrės qė tė lexojė Kuran nė kėtė fazė dhe mė sakta ėshtė se ajo bėn tė lexojė.

Pėr mė gjerėsisht shih:

http://www.klubikulturor.com/fikh/2007/leximi_i_kuranit_nga_gruaja_lehone_dhe_me_menstruacione.htm

 

Alaudin Abazi
13.7.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010