A lejohet dhėnia e dorės burrave tė familjes?
21.12.2009 18:52:33

Pyetja:

A lejohet dhėnia e dorės burrave tė familjes nė prezencėn e prindėrve dhe burrit tim? Ju lutem njė sqarim me argumente  me ajete dhe hadithe tė sakta! Allahu ju shpėbleftė! 

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit

Nuk lejohet dhėnia dorė tė afėrmve tė tu edhe nėse ėshtė familja jote dhe burri tė pranishėm (ėshtė pėr qėllim tė gjithė tė afėrmit, pėrveē vėllait, vėllait prej qumėshti, xhaxhait dhe dajės) Pėr njė dispozitė tė tillė ka argumente tė qarta, po pėrmendim disa prej tyre: Pejgamberi (alejhi selam) thotė nė njė hadith, tė cilin e transmeton Makal ibni Jesar (Allahu qoftė i kėnqur me tė!): “ Mė miė pėr ju ėshtė qė tė goditeni me njė shufėr (gjilpėrė) hekuri se sa tė prekni gruan qė nuk u lejohet.” Transmeton Taberani dhe Bejhakiu.

Gjithashtu, Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmeton: “Vallahi, nuk e ka prekur dora e Pejgamberit (alejhi selam) kurrė dorėn e ndonjė femre (qė nuk i lejohet).”

Transmeton Ukbe ibn Amir se Pegamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Ruajuni tė futeni tek gratė!” Njė prej ensarėve tha: “O i dėrguar i Allahut, e nėse janė tė afėrmit e burrit?” Tha: “Tė afėrmit e burrit janė vdekje.” Kjo do tė thotė se janė edhe mė keq se tė huajt. Shėnuar nga Buhariu.

Gjithashtu, Pejgamberi (alejhi selam) e ka quajtur njė gjė tė tillė prej zinasė (prostitucionit).

Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Dy sytė bėjnė zina dhe zinaja e tyre ėshtė tė shikuarit (e haramit). Dy veshėt bėjnė zina dhe zinaja e tyre ėshtė tė dėgjuarit (e haramit). Gjuha bėn zina dhe zinaja e saj ėshtė tė folurit (haram). Edhe dora bėn zina dhe zinaja e saj ėshtė tė prekurit (e haramit). Kėmba bėn zina dhe zinaja e saj ėshtė tė ecurit (nė haram). Zemra dėshiron dhe shpreson njė gjė tė tillė, ndėrsa organi (seksual) e pranon ose e pėrgėnjeshtron.” Shėnuar nga Buhariu dhe Muslimi.

Imam Neveviu ka thėnė: “Imamėt tanė kanė thėnė se ēdo gjė qė ndalohet tė shikuarit e saj ndalohet tė prekurit e saj. Madje, tė prekurit ėshtė mė e rėndė, pėr arsye se tė shikuarit e femrės nė rast martese lejohet, ndėrsa tė prekurit e saj assesi  nuk lejohet.”

Me citatet e lartpėrmendura ju bėhet e qartė kjo dispozitė. E lus Allahun e Lartėsuar qė t’ju hapė gjoksin dhe tė mos ju duket e rėndė tė pėrfillni  urdhrat  e Tij, pasi tė nėnshtruarit nė urdhrat e Tij ėshtė gjė e kėrkuar tek besimtari i devotshėm. Amin!

Fatmir Raēi

19.06.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010