Pyetja ime ka tė bėjė me abdestin
21.12.2009 15:51:22

Pyetja:

Eselamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatehu!
Hoxhė i nderuar, pyetja ime ka tė bėjė me abdestin.
Javėn e fundit kam probleme me abdest, marr abdest, futem nė xhami, po sa filloj namazin mė kaplon njė frikė e prishjes sė abdestit. Filloj e shpėrqendrohem menjėherė nė namaz duke u shtrėnguar nga frika e prishjes sė abdestit. Kjo po mė shqetėson, bile edhe mė shumė po mė shqetėson pasi ka filluar tė mė pėrsėritet shpesh kohėn e fundit.
Njė ditė, derisa isha duke falur namazin, kisha dyshimin nėse e kisha prishur abdestin apo jo (aq shumė po mė mundon ky problem, saqė organizmin nuk po mundem ta kontrolloj). Mes dyshimit zgjodha vazhdimin e namazit deri nė fund nė xhami. Pasi fala namazin nė xhami, prapė filloi dyshimi tė mė rritet dhe kur erdha nė shtėpi, e kam pėrsėritur atė namaz. Si ju duket ky veprim i imi?
Mė kėshilloni si tė veproj hoxhė i nderuar.
Allahu ju shpėrbleftė me tė mira nė dynja dhe ahiret!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Vėlla i nderuar, problemit tuaj i jemi pėrgjigjur nė dy pėrgjigje tė mėhershme tė publikuara nė faqe. Aty shumė qartė kemi sqaruar se si tė veprohet nė rast se pėrballemi me vesvese tė tilla pėr tė cilat ankoheni edhe ju. Prandaj ju rekomandojmė t`u ktheheni atyre pėrgjigjeve dhe sa mė shpejt tė ndėrmerrni hapat e nevojshėm qė tė mos gjejnė mė vend ato vesvese nė zemrėn tuaj.

Kohėt e fundit jam duke u ballafaquar me vesvese

Nuk mund tė pėrqendrohem nė namaz nga vesveset

 

Alaudin Abazi
12.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010