Si mund ta bėj lutjen me gjithė zemėr?
21.12.2009 10:18:09

Pyetja:

Kisha njė pyetje. Njė ndėr kushtet e pranimit tė lutjes ėshtė ta bėsh me zemėr, ta ndjesh. Si mund ta bėj kėtė gjė?


Pėrgjigjja:

Falėnderimi i takon Allahut tė Lartėsuar. Lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Mėshirės.

Duaja ėshtė thelbi i adhurimeve qė lidh njeriun me Krijuesin. Lute Allahun me zemėr, duke shpresuar pėrgjigjen prej Tij. Duaja ėshtė drejtim nga Allahu me zemėr tė pastėr duke u pėrcjellė me sinqeritet dhe bindje karshi Allahut.

Ta ndiesh duanė me zemėr do tė thotė tė kesh bindje tė fuqishme dhe tė patundur tek Allahu i Lartėsuar. Kujto fjalėt e Allahut: “Nėse dėshirojmė tė bėhet diēka, mjafton qė tė themi: “Bėhu!” dhe ajo bėhet.” (Nahėl, 40)

“Nuk ka asnjė send qė tė mos gjenden tek Ne thesaret e tij;por prej tij Ne japim me masė tė caktuar.”
(Hixhėr, 21)

Patjetėr duhet tė mbledhėsh nė lutje zemrėn, shpirtin, mendjen dhe gjuhėn, duke ekzistuar mes tyre frikėrespekti maksimal, duke qenė i bindur nė pėrgjigje. Allahu i Lartėsuar thotė: “Pėrmende Zotin tėnd me vete, i pėrulur dhe me frikė – jo me zė tė lartė, nė mėngjes dhe mbrėmje, dhe mos u bėj nga ata qė nuk i kushtojnė vėmendje!” (Araf, 205)
Allahu e di mė sė miri.

Ulvi Fejzullahu
19.10.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010