Njeriu-individi qė ka pasion tė lėndojė vetveten
21.12.2009 10:17:01

Pyetja:

Selam alejkum! Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Njeriu-individi qė ka pasion tė lėndojė vetveten apo qė dėshiron tė pėrjetoj
ė vuajtjet shpirtėrore dhe psikike qė njė here vetėm i ka pėrjetuar, dua tė di terminologjinė nė gjuhėn kuranore apo edhe nė anglisht, latinisht apo greqisht.
Mbe
tem me shpresė dhe dėshirė qė tė mė pėrgjigjeni, Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen  e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nuk kemi njohuri sa i pėrket termit pėr tė cilin bėni pyetje, por ajo qė dimė ne ėshtė se ekziston njė ērregullim psikik nė tė cilin njeriu ndien kėnaqėsi gjatė mundimit dhe lėndimit tė vetes. Kėtė ērregullim e quajnė Mazokizėm dhe i pari qė e pėrdori kėtė term ishte psikologu gjerman dhe eksperti i mjekėsisė ligjore dr. Richard von Krafft-Ebing nė vitin 1886.

Pasioni pėr lėndimin dhe dėnimin e vetes ėshtė element i pėrhapur edhe nė fe dhe tradita tė ndryshme qė njeh bota, si nė budizėm, hinduizėm, etj. Fatkeqėsisht edhe nė disa sekte dhe grupime islame ėshtė i pėrhapur ky fenomen, si te shiat (rafiditė) dhe te drejtimet e ndryshme sufiste.
  
Nga kėndvėshtrimi islam i pastėr, tė gjitha format me tė cilat dėnohet dhe lėndohet njeriu pa nevojė janė tė ndaluara. Nė Islam trupi i njeriut nuk ėshtė pronė individuale e personit, nė kuptimin se atij nuk i lejohet t`u nėnshtrohet formave tė ndryshme me tė cilat e mundon dhe i krijon dhimbje trupit pa nevojė. Trupi ėshtė i krijuar nga Allahu i Lartėsuar dhe ėshtė amanet te njeriu, i cili ka pėrgjegjėsi se si kujdeset pėr tė. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010