Ēfarė gjuhe do tė flitet nė botėn tjetėr (xhenet, xhehenem)?
21.12.2009 10:16:50

Pyetja:

Ēfarė gjuhe do tė flitet nė botėn tjetėr (xhenet, xhehenem)?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimi i takon Allahut. Lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij. E lus Allahun e Lartėsuar tė na lehtėsojė llogarinė para Tij nė botėn tjetėr dhe tė pėrfundojmė nė xhenetin e premtuar!
   Nė Kuranin e Madhėruar dhe nė Sunetin e pastėr nuk ka shėnime se nė cilėn gjuhė do tė flitet nė botėn tjetėr, edhe pse ėshtė shėnuar njė hadith, i cili i atribuohet tė Dėrguarit tė Allahut, se gjoja ka thėnė: “Admironi (respektoni) arabėt pėr tri arsye: unė jam arab, Kurani ėshtė nė gjuhėn arabe dhe gjuha e banorėve tė xhenetit ėshtė arabishtja.” 
   Por nė realitet kjo thėnie qė i ėshtė atribuuar Muhamedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, nuk ėshtė e saktė. Edhe shejh Albani e vlerėson si hadith mevdu.
   Edhe Ibni Tejmije ėshtė pyetur pėr mėnyrėn e tė folurit nė Ditėn e Ringjalljes dhe ėshtė pėrgjigjur se nuk ėshtė e njohur pėr ne gjuha e komunikimit nė atė ditė, ngase Allahu i Lartėsuar nuk na lajmėroi, as i Dėrguari i Tij. Po ashtu, as nė mesin e sahabėve nuk pati rrahje tė mendimeve pėr kėtė gjė. Allahu e di mė sė miri!
 

Ulvi Fejzullahu
13.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010