Ndalesa e pėrkujtimit tė ditėlindjes
21.12.2009 10:15:45

Pyetja:

Selam alejkum!
Allahu jua shpėrbleftė pėr punėn qė bėni e na mėshiroftė tė gjithė ne muslimanėt kudo qė tė jemi!
Doja tė mė jepnit disa argumente nga Kurani apo Suneti rreth ndalesės sė pėrkujtimit tė ditėlindjes sepse shumė besimtarė nuk shohin te ky pėrkujtim diēka qė bie ndesh me fenė e Allahut pėr shkak tė mungesės sė dijes.
(Me pėrkujtim tė kėsaj dite nėnkuptoj thjesht pėrmendjen e saj si pak mė ndryshe se tė tjerat e jo festimet e ekzagjeruara qė bėjnė disa.)
Zoti jua shpėrbleftė me xhenetin Firdeus!


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Festimi i ditėlindjes sė njeriut dhe organizimi i ahengjeve pėr tė nuk ėshtė nga udhėzimi i fesė sonė dhe kjo ėshtė njė risi, pa marrė parasysh a bėhet festimi i ditėlindjeve tė tė Dėrguarve, tė dijetarėve, tė mbretėrve, tė udhėheqėsve apo edhe vetė ditėlindjet e njerėzve pėr shkak se kjo praktikė nuk ishte e njohur sė pari nga Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nga i cili merret praktika e fesė sonė. Gjithashtu kjo nuk ishte e njohur as nga muslimanėt e parė (sahabėt), pėr tė cilėt jemi urdhėruar t`i pasojmė dhe tė ecim rrugės sė tyre.
   Parimi i sipėrpėrmendur ėshtė thelbėsor pėr muslimanin dhe kėtu qėndron edhe fshehtėsia e mos devijimit tė grupit tė shpėtuar tė muslimanėve, pėr tė cilin ka premtuar Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, se do tė jenė tė vetmit qė do tė shpėtojnė nga zjarri prej tė gjitha grupeve tė tjera.
   Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, thotė: “Fjala mė e mirė ėshtė libri i Allahut (Kurani), udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė), kurse gjėrat mė tė kėqija janė risit nė fe. Ēdo risi ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė humbje...” Gjithashtu thotė: “Kush vepron nė ēėshtjen tonė atė qė nuk ėshtė nga ajo, ajo ėshtė e refuzuar.” Buhariu dhe Muslimi.
   Pastaj kremtimi dhe pėrkujtimi i ditėlindjes ėshtė vepėr dhe praktikė e jomuslimanėve, kurse ne jemi urdhėruar tė mos i pasojmė traditat dhe veprimet e jomuslimanėve. Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, thotė: “Kush i ngjason njė populli, ai ėshtė nga ata.” Gjithashtu transmetohet nga Saidi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, ka thėnė: “Do t’i pasoni traditat e popujve para jush pėllėmbė pas pėllėmbe dhe bėrryl pas bėrryli (hap pas hapi) edhe nėse ata hyjnė nė birėn e hardhucės, do t’i ndiqni.” I thamė: “O i Dėrguari i Allahut, ēifutėt dhe tė krishterėt?” Tha: “E kush tjetėr?” 
   Shėnon Buhariu, 3269 dhe Muslimi, 2669. Kėto ishin disa nga citatet tė cilat aludojnė pėr ndalesėn e festimit tė ditėlindjes. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
18.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010