Sa ėshtė e vėrtetė kjo dua?
21.12.2009 10:14:24

Pyetja:

Selam alejkum!
Kam lexuar se po tė thuhet kjo dua pas namazit, abdesti qė ke marrė pėr atė namaz ngrihet lart nėn Arshin e Allahut dhe bėn tesbih pėr atė njeri deri nė Ditėn e Kiametit. Mė tregoni se sa ėshtė e vėrtetė kjo dhe nėse ka mundėsi njė pėrkthim tė kėsaj duaje. Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni.
Duaja ėshtė: “Esh“hedu en la ilahe il - lall -llahu vahdehu la sherike lehu ve esh“hedu enne muhammeden abduhu ve rresuluhu
subhaneke allahumme ve bihamdike la ilahe il - la ente amiltu sue ve dhalemtu nefsi estadhfirruke allahumme ve etubu ilejke fedhfirrlitub aleje inneke ente“t - tev - vebu“rr-rrahim allahumme exh“alni minet-tev-vabine ve exh“alni min ibadike es-salihine ve exh“alni abden saburan shekurran ve exh“alni edhkurruke kethirran ve useb- behuke ukrraten ve esilan.”


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Lutja pėr tė cilėn ju bėni pyetje nė kėtė radhitje nuk ėshtė e njohur pėr ne. U munduam me aq sa kemi mundėsi tė hulumtojmė, por nuk e gjetėm nė koleksionet e haditheve se ėshtė lutje e vėrtetuar nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem. Sido qė tė jetė, pėr tė na ndihmuar nė qartėsimin e lutjes, mund tė na dėrgoni referencėn se ku e keni lexuar. Kurse lutjet e vėrtetuara nga hadithe tė sakta, tė cilat zakonisht i bėnte Muhamedi salallahu alejhi ue selem pas pėrfundimit tė abdestit, janė kėto:

أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له وأشهد أن محمداً عبده ورسوله

1- “Esh`hedu en la ilahe il-lallahu vahdehu la sherike leh ve esh`hedu en-ne Muhameden abduhu ve resuluhu.”

"Dėshmoj se askush tjetėr dhe asgjė tjetėr nuk meriton tė adhurohet pėrveē Allahut tė Vetėm e tė Pashoq dhe dėshmoj qė Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguari i Tij."

Muhamedi salallahu alejhi ue selem thotė: “Kush merr abdest dhe thotė: “Esh`hedu ... (lutja e sipėrme) do t`i hapėn dyert e xhenetit dhe ai do tė hyjė nė tė nga cila derė dėshiron.” Shėnon Muslimi.

اللهم اجعلني من التوابين، واجعلني من المتطهرين

2- “All-llahum-mexhalni mine tevabin vexhalni minel-mutetahirin.”

"O Allah! Mė bėj prej atyre qė pendohen, mė radhit me tė pastrit (nga gjynahet e papastėrtitė)." Shėnon Tirmidhiu.

سبحانك اللهم وبحمدك أشهد أن لا إله إلا أنت أستغفرك وأتوب إليك

3- “Subhaneke All-llahum-me ve bihamdike esh`hedu en la ilahe il-la ente estegfiruke ve etubu ilejke.”

"I Lartėsuar je vetėm Ti, o Allah! Vetėm Ty tė falėnderoj. Dėshmoj se askush tjetėr dhe asgjė tjetėr nuk meriton tė adhurohet pėrveē Teje, vetėm Ty tė kėrkoj mėshirė, vetėm nga Ti pres falje e mėshirė pėr gjynahet qė bėj." Shėnon Nesaiu nė librin “Amel jevm ve lejle”.
 

Alaudin Abazi
28.3.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010