Cilat janė cilėsitė e atij grupi qė do tė shpėtojė dhe a ekziston sot ai grupi i shpėtuar?
21.12.2009 09:47:40

Pyetja:

Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė se umeti im do tė ndahet nė 70 e ca grupe dhe vetėm njė grup do tė shpėtojė. Cilat janė cilėsitė e atij grupi qė do tė shpėtojė (nėse mund t’i pėrmendni sa mė shumė cilėsi tė atij grupi) dhe nėse ekziston, vepron sot ai grupi i shpėtuar.
Allahu subhanehu ue teala ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni me xhenetin Firdeus, ueb faqe e rėndėsisė-shkallės sė lartė, qė po mė ndihmon nė praktikimin e fesė islame. Allahu ju shpėrbleftė...


Pėrgjigjja:

   Falėnderimi i takon Allahut. Mė pastaj: Ky emėr, grupi i shpėtuar (el firkatun naxhijeh), ėshtė marrė nga kuptimi i hadithit tė pėrēarjes sė umetit nė 73 grupe, tė cilat do tė pėrfundojnė tė gjitha nė zjarr, pėrveē njė grupi qė do tė shpėtojė. Pėr kėtė arsye, grupi qė Pejgamberi alejhi selam ka lajmėruar se do tė shpėtojė ka marrė emrin “grupi i shpėtuar”.
Dijetari i njohur Ibėn Tejmijeh ka thėnė: “Pėrderisa grupi i shpėtuar ėshtė cilėsuar se janė pasuesit e sahabėve qė shoqėruan Pejgamberin alejhi selam dhe kjo gjė ėshtė simboli dhe rruga e Ehli Sunetit, atėherė ata janė grupi i shpėtuar.”

Megjithėse cilėsitė e grupit tė shpėtuar janė tė shumta, nė vijim do tė cekim disa prej tyre:

-Grupi i shpėtuar janė dijetarėt e hadithit (ata qė e marrin metodėn e tyre si mėnyrė jetese), pėr tė cilėt Muhamedi alejhi selam thotė: “Do tė vazhdojnė (mbeten) njė grup nga umeti im, tė pėrqendruar nė tė vėrtetėn, nuk do t’u bėjnė dėm atyre ata qė do tė mundohen t’i frikėsojnė (kthejnė nga kjo rrugė), derisa tė vijė urdhri i Allahut.”

-Grupi i shpėtuar ėshtė ai qė i pėrmbahet rrugės (metodės) sė Resulullahut, salallahu alejhi ue selem gjatė jetės sė tij dhe rrugės sė sahabėve (shokėve tė tij), e ky ėshtė Kurani Famėlartė, qė i ka zbritur Muhamedit alejhi selam, tė cilin ua ka sqaruar sahabėve tė tij me hadithe tė vėrteta, i ka urdhėruar muslimanėt tė kapen pas tyre e thotė:
“Ua kam lėnė dy gjėra, pas tyre nuk do tė humbni: Libri i Allahut (Kurani) dhe Suneti im.” (Hadith sahih)

-Grupi i shpėtuar nė zėnkat dhe mosmarrėveshjet e tyre i kthehet fjalės sė Allahut subhanehu ue teala dhe fjalės sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem.
Grupi i shpėtuar nuk i jep pėrparėsi fjalės sė askujt para fjalės sė Allahut dhe tė Pejgamberit.

-Grupi i shpėtuar i thėrret muslimanėt qė tė kapen pas Sunetit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem dhe sahabėve tė tij nėse dėshirojnė t’u realizohet fitorja dhe nėse dėshirojnė tė hyjnė nė xhenet me begatinė e Allahut dhe shefaatin (ndėrmjetėsimin) e Muhamedit salallahu alejhi ue selem.

-Grupi i shpėtuar urdhėron pėr tė mirė dhe ndalon nga e keqja.

-Grupi i shpėtuar e konsideron teuhidin (njėshmėrinė e Zotit) nė kėtė fomrė: qė tė veēohet Allahu nė adhurim (ibadet), lutje, tė kėrkohet ndihmė nga Ai nė fatkeqėsi dhe rehati, tė theret kurban vetėm pėr Tė, tė betohemi vetėm nė emėr tė Tij, tė gjykojmė me atė qė ka zbritur Ai dhe lloje tė tjera adhurimesh.

-Grupi i shpėtuar i ngjall sunetet e Muhamedit salallahu alejhi ue selem nė ibadetin e tyre, nė jetėn dhe sjelljen e tyre dhe nga ky shkak kėta u bėnė tė huaj e tė vetmuar nė mesin e popullit tė tyre, pėr tė cilėn ka paralajmėruar duke thėnė: “Me tė vėrtetė Islami ka filluar si i huaj (me pak njerėz) dhe do tė kthehet si i huaj (me pak njerėz) siē ka filluar, e pėr kėtė pakicė qoftė xheneti.”


Simbolet e grupit tė shpėtuar

Grupi i shpėtuar janė pakicė midis njerėzve, kurse pėr ta (pėr kėtė pakicė) ka bėrė dua Muhamedi alejhi selam duke thėnė: “Pėr kėta tė huaj (pakicė) qoftė xhenneti. Njerėz tė mirė nė bashkėsi tė njerėzve tė kėqij, ata qė nuk i respektojnė janė mė tepėr se ata qė i respektojnė.” (Hadith sahih, Ahmedi)
Gjithashtu na lajmėron Kurani dhe thotė duke i lavdėruar: “...nga robėrit e Mi, pak janė mirėnjohės.” (Sebe, 13)

Me grupin e shpėtuar armiqėsohen shumė njerėz, shpifin pėr ta dhe i emėrojnė me emra tė ndryshėm, kurse ata kanė shembull Muhamedin salallahu alejhi ue selem dhe ata pėr tė cilėt flet Allahu subhanehu ue teala:
“Dhe kėshtu (sikurse edhe ty) ēdo Pejgamberi i bėmė armiq disa nga njerėzit dhe nga xhinėt e djallėzuar, qė me fjalė tė shkėlqyeshme nė mėnyrė tė fshehtė nxit njėri-tjetrin nė mashtrime.” (En’am, 112)
Njerėzit edhe pėr Muhamedin alejhi selam kanė thėnė “magjistar, gėnjeshtar” kur filloi t’i thėrrasė nė teuhid, kurse para kėsaj e thėrrisnin “i sinqertė, besnik”.

Ėshtė pyetur Shejh Abdul-Aziz bin Bazi, Allahu e mėshiroftė, mbi grupin e shpėtuar. Ai tha: “Ata janė selefitė dhe ēdokush qė ecėn nė rrugėn e tė parėve tanė tė mirė (selefus-salih), Muhamedit alejhi selam dhe shokėve tė tij.”

Shejh Uthejmini, Allahu e mėshiroftė, kur ėshtė pyetur rreth grupit tė shpėtuar, se cilat janė veēoritė mė tė shfaqura te grupi i shpėtuar, u pėrgjigj: “Prej veēorive mė tė shfaqura te grupi i shpėtuar ėshtė tė kapurit pas asaj nė tė cilėn kanė qenė Pejgamberi alejhi selam, si: nė akide, adhurim (ibadet), moral dhe nė tė sjellurit me tė tjerėt. Kėto katėr gjėra i gjen te grupi shpėtuar si mė karakteristike...”

 

Eroll Rexhepi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010