Desha tė di diēka mė shumė pėr popullin ose muslimanėt qė jetojnė nė Iran
21.12.2009 09:46:56

Pyetja:

Selam alejkum! Desha tė dija diēka mė shumė pėr popullin ose muslimanėt qe jetojnė nė Iran. A i pėrkasin shiave? A janė prej “ehlu Sunetit”? Nėse kini mundėsi tė flsini diēka mė shumė pėr shiat, namazin se si e falin dhe nė “xhamitė” e tyre ose nė vendet ku falen ata, nėse "falen", a ka figura tė pikturuara? E kam fjalėn pėr portrete tė dikujt. Selam alejkum!


Pėrgjigj
ja
:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Irani ėshtė shtet me popullsi persiane, qė zyrtarisht i pėrkasin drejtimit shiit, mė saktėsisht drejtimit xhaferi, tė cilėt besojnė nė shenjtėrimin e dymbėdhjetė imamėve pas Muhamedit salallahu alejhi ue selem. Por kjo nuk do tė thotė se tėrė popullsia janė shiitė, pasi janė disa vise qė banohen nga sunitė. Sido qė tė jetė, pėr pėrqindjen shiitėve dhe tė sunive nė Iran dhe njohuritė e tjera mund tė gjesh informata nė internet, nė faqet tė cilat flasin pėr kėto gjėra.

Kurse sa i pėrket besimit shiit dhe specifikat e tij, ka shumė pėr ēfarė tė flitet dhe ne nė disa pyetje tė mėhershme kemi folur rreth kėsaj. Gjithashtu mund tė lexoni edhe librin “Disa bindje tė shiitėve”, i cili ėshtė i pėrkthyer nė shqip, ku sqarohen shumė gjėra rreth tyre. Allahu e di mė sė miri!

Alaudin Abazi
8.6.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010